Како се наводи у саопштењу, два рукописна ремек-дела из прве половине 14. века и почетка 15. века купљена су од аукцијске куће Кристис, које је у име наше земље купила је Амбасада у Великој Британији.

Један од купљених рукописа је Српски октоих (фрагмент, прва половина XИВ века, пергамент).

- Према процени енглеског слависте Ралфа Клеминсона потиче из XИВ века, али се може рећи да писмо припада његовој првој половини или чак крају XИИИ века. Реч је о обједињеним одломцима из различитих делова Октоиха параклитика, а писани су српскословенским језиком, рашким правописом, ситним књижним писмом. Значај овог рукуписа је немерљив имајући у виду да је сачувано тек неколико српских октоиха на пергаменту, а ниједан целовит - стоји у саопштењу ресорног Министарства.

Други купљен рукопис на аукцији је Житије Варлама и Јоасафа (почетак XВ века, папир) и такође није потпун, а време његовог настанка је одређено филигранолошком анализом.

- Први део текста чини Житије Варлама и Јоасафа, омиљено штиво како у дворској, тј. властеоској, тако и у монашкој средини, између осталог, због тога што је паралела проналажена у животу Св. Симеона и Св. Саве. Другу текстуалну целину чине слова, похвале и изводи из житија на веће празнике према календарском поретку, а језик је српскословенски, правопис измењени рашки - објашњавају из Министарства.

Додају да су данашњом куповином драгоцених средњовековних рукописа, Министарство културе и Република Србија потврдили стратешко опредељење за бригу о културном наслеђу и настојање да се у земљу врате покретна културна добра од великог културног, историјског и националног значаја.

Српско благо враћено по овој цени

Министар културе Никола Селаковић рекао је да је цена по којој су, за сада без пореза, откупљени наведени рукописи 57.000 фунти, односно око 5,8 милиона динара.

 

 

 

 

 

 

"Ово је изузетно важна и велика вест за нашу културну баштину, која је силом прилика и историјских околности расута по читавом свету, али Министарство културе ће наставити озбиљно да прати светско тржиште и када год будемо у прилици – радићемо на томе да наше културно благо расуто широм света враћамо у отаџбину", истакао је Селаковић.