Према подацима ПИО фонда, број нових корисника пензије у Србији за период од јануара до септембра ове године је 64.275, док их је 2020. пензионисано 79.290.

Са колико година се иде у пензију?

 По Закону о ПИО за одлазак у старосну пензију од 2022. године, дамама ће уз стаж у трајању од 15 година бити потребно 63 године и четири месеца живота, уместо досадашњих 63 године и два месеца.

''За мушкараце услов остаје исти као и у 2021. години, што значи 65 лета и 15 година стажа. И за једне и за друге важи правило да уколико имају 45 година стажа осигурања, стичу право на старосну пензију, без обзира на године живота. Закључно са 31. децембром прошле године право на превремену старосну пензију остварило је 54.230 осигураника'', кажу из Фонда.

Ранији одлазак у пензију

Како правила налажу, у зависности од тога колико су раније напустили радно место њима се са чека скида и до 20 одсто износа, односно за сваки месец ранијег одласка у пензију 0,34 одсто.

Из ПИО објашњавају да се од Нове године мењају делимично и услови што се тиче одласка у превремену пензију и то за оба пола. За мушкарце то ће бити 40 година у радној књижици и 59 година и шест месеци живота. Даме ће пре времена моћи да напусте радно место, односно са 39 година и осам месеци стажа осигурања и 59 лета.

''У претходној години од укупног броја пензионисаних, највише их је било из категорије запослених 68.116, затим из самосталних делатности 7.225, док је пензионисано 3.949 пољопривредника'', истичу из ПИО Фонда.

Привремено решење о пензионисању

Измене Закона о ПИО које су недавно увеле промене код доношења привремених решења је њихов број смањио. Ова решења, међутим, и даље се доносе за осигуранике који у моменту остваривања права немају податке о плаћеним доприносима за све периоде осигурања.

''Свако привремено решење о пензионисању од сада је временски ограничено на три године. То значи да уколико се у том временском периоду недостајући подаци из стажа не прикупе, аконтативни износ пензије из привременог решења постаће коначан, а фонд ПИО ће донети одговарајуће решење по службеној дужности''

Исплата пензије се не доводи у питање када пензионер уместо коначног добије привремено решење. Чек ће стизати и по привременом све док се не стекну услови да се новим решењем одлучи о коначном износу. То што је привремено, не значи да је право на пензију на било који начин ограничено.

(Новости онлајн)