Марта и Сигмунд Фројд су били верени пуне четири године. Таква су била правила патријархалног друштва почетком 20. века. Страсти је требало смиривати и биле су резервисане за прву брачну ноћ. До тад, Фројд је своје љубавне фрустрације ослобађао писањем писама својој вереници. Често је у њима био груб и љубоморан.
Марта и Фројд су се венчали у Вандбеку, уз верски обред, без обзира што је Фројд био загрижени атеиста, како би њихов брак био признат у Аустрији. Марта је испоштовала веренички статус и остала невина, док је Сигмунд, према причама Марије Бонапарте, њихове пријатељице, током дугог целибата имао бар један сексуални однос.
Стан у коме је била смештена докторова ординација, био је скромно сређен, али са укусом. У њему је Марта постепено учила како да води домаћинство. За осам година брака родила је шесторо деце – Матилду, Жана, Оливера, Ану, Мартина и Софију, која је рано умрла. Иако је Марта трудноће подносила добро, чак је била и срећна, Фројд је, ипак, показао еманципованост, тражећи од блиског пријатеља Вилхелма Филиса да пронађе нову методу контрацепције, јер је он осетио праву одвратност према најстаријем начину превенције нежељене трудноће – коитусу интеруптусу (ејакулација ван вагине), коме је приписао неурозу.
Реченица после које никад није хтео да спава са њом
"Сваки пут кад си са мном, ја у мислима стварам слику другог мушкарца... Тако доживљавам своје задовољство", изјавила је Марта Фројд свом супругу. Након ове реченице и 11 година брака, Фројд више никада није делио интимне тренутке са својом супругом.
Прочитајте још
Овако је говорио о интимним односима:
- Сексуалност је свачија слабост—и снага
- Сваки део тела је еротски
- Хомосексуалност није ментална болест
- Све љубавне везе садрже амбивалентна осећања
- Учимо да волимо из наших раних односа са родитељима и старатељима
- Наша вољена особа постаје део нас самих
- Фантазија је важан фактор у сексуалном узбуђењу