- То је донекле субјективна процена, јер се не ради само о броју случајева. Ради се о озбиљности и ефекту заразе - каже доктор Мајкл Рајан, шеф Светске здравствене организације за ванредне ситуације, преноси Глас Америке.

Фото: Профимедиа

 

У јануару 2020, СЗО је означила вирус за глобалну здравствену кризу која изазива међународну забринутост.

Неколико месеци касније, у марту, агенција УН је описала избијање болести као "пандемију", док се вирус проширио на скоро све континенте, а бројни други здравствени званичници су оценили да се ситуација може описати као пандемија.

Пандемија се може сматрати готовом када СЗО закључи да вирус више не представља ванредну ситуацију која је међународна претња, што је ознака коју њена стручна комисија разматра на свака три месеца. Међутим, када ће најакутније фазе кризе проћи зависи од ситуације у појединачним земљама.

- Неће доћи дан када неко каже - ок, пандемија је готова - каже доктор Крис Вудс, експерт за инфективне болести на Универзитету Ðук.

Иако не постоје критеријуми који су универзално договорени, каже да ће за појединачне земље то вероватно бити смањени број случајева, у одређеном временском периоду.

Научници очекују да ће ковид 19 на крају постати као што је вирус грипа, што значи да ће изазивати сезонске заразе али неће доћи до великог пораста у броју случајева као са ковидом.

Међутим, чак и тада, Вудс сматра да ће се неке од навика, као што је ношење маски на јавним местима, наставити.

- И након што се пандемија заврши, ковид ће бити са нама - рекао је он.

(Телеграф)

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Нпортал.рс".