Славимо светог Сисоја Великог који се у нашем народу поштује и цени од мајки и жена јер важи за великог заштитника деце и помоћника у свакој тузи и невољи.

Фото: СПЦ

 

Због тога је за овог свеца везан велики број обичаја.

Многе мајке практикују да посте 7 дана пред овај празник да би се причестиле, а овај “седмодневни пост“ је неписано правило којег се почиње придржавати све већи број мајки. Верује се да ће тако њихови малишани бити здрави и да ће их у животу пратити срећа, пише Историјски забавник.

Уколико на овај дан пада киша, мајке ће пустити своју децу да добро покисну јер се верује да ту воду шаље свети Сисоје са неба те да ће њихова деца од ње порасти.

Старији кажу да је Свети Сисоје највећи прогнитељ свих ђавола који нападају децу. Због тога се верује да на овај дан деца могу остати напољу и ноћу, јер сви демони беже и крију се.

Фото: СПЦ

 

Народ каже да ће све што роди на овај дан бити срећно и дуговечно.

Ко је био Свети Сисоје Велики?

Преподобни Сисоје Велики био је родом из Мисира у данашњем Египату и ученик Светог Антонија.

Тешким трудовима над самим собом толико је укротио себе, да је био “кротак и незлобив као јагње”. Зато му је Бог дао велику благодат, да исцељује болеснике, изгони нечисте духове, и мртве васкрсава.

Још за живота се прочуо као исцелитељ и чудотворац, па су многи долазили код њега по савет и лек. Шесдесет година је живео у пустињи.

Умро је у дубокој старости, 429. године. Део моштију Светог Сисоја налази се у манастиру Светог Василија Острошког у Бијељини.

Стил