Клима уређај, по правилу, није чест изазивач пожара у стану.

Међутим, последњих дана то није био случај и пожари су "гутали" станове у Београду, а узрочник је управо био расхладни уређај.

На друштвеним мрежама је објављен један такав снимак, у тренутку када је клима почела да гори и који јасно показује шта у таквим ситуацијама може да се деси.

 

Без обзира на то што је у недељу увече еркондишн био узрок пожара у два стана у Раковици на петом спрату зграде у Улици Пере Велимировића, не може се рећи да се ово често догађа - истиче за "Новости" мајстор Мирослав Радојевић.

- Пожар могу да изазову инсталације у клими, ако је она неисправна, стара и исхабана, као и нестручно њено премештање.

Према речима Радојевића, како би се избегла опасност, пре свега је потребно очистити климу пре сваке летње сезоне. На пример, климе које се налазе близу прометних путева, поготову на нижим спратовима, морају се одржавати четири пута годишње.

Наш саговорник истиче и да је проблем што најновији клима-уређаји у себи садрже запаљиви фреон, који може изазвати пожар. Исправна клима се може држати упаљена током читавог дана, али је боље да се искључи на неко кратко време или док нема никог у кући.

Фото: Профимедиа

 

 

- Посебно би прегледе клима морали да ураде власници пекара, печењара, а сви углавном зову мајстора или мењају климу када се нешто деси - напомиње Радојевић. - Али то не значи да се не треба чувати, проверити чистоћу климе, инсталације и минимум једном годишње урадити сервис.

Квар спољне јединице

До пожара у Улици Пере Велимировића дошло је након квара спољне јединице климе, а пожар се потом пренео на кровну конструкцију, рекао је Давор Видовић, помоћник начелника Управе ватрогасно-спасилачке јединице Сектора за ванредне ситуације МУП Србије.

- Људи на терасама имају климе под скривеним деловима фасада, па осим пожара који може да захвати стан, може доћи и до пожара на терасама - рекао је он.

БОНУС ВИДЕО: