Он је истакао да је неопходно да се људи понашају одговорно у природи и да знају како да користе отворен пламен, зато што је у шумским комплексима присутно много гориве материје и зато што ветар доприноси ширењу пожара.
Казне за спаљивање у природи папрене
- Забрањено је спаљивање смећа, биљних остатака, по Закону о заштити пожара је то и кажњиво. За физичка лица казна је од 10.000 до 50.000 динара, а за правна лица од 300.000 до милион динара. Забрањено је ложење ватре у шуми и 200 метара на рубу од шуме. Могу да запале роштиљ само на обележеним местима - навео је Радуловић.
Он је нагласио да је, уколико дође до пожара, неопходно да особа позове 193, објасни где се налази, каква је ситуација и да сваку информацију коју оператер захтева, како би што лакше и брже припадници ватрогасно-спасилачких јединица стигли до ње.
- МУП сектор за ванредне ситуације стално спроводи кампање, врши едукацију како до пожара не би долазило. Мислим да смо успели да направимо неки помак, али предстоји доста рада - каже Радуловић.
РХМЗ издао највиши степен упозорења због опасности од пожара
Прочитајте још
- Бачка
- Банат
- Западна Србија
- Поморавље
- Југоисточна Србија
- Косово и Метохија
Остали делови Србије обележени су наранџастом бојом, што значи да је опасност висока.
Екстремна опасност значи да пожар може букнути од искре, варнице. Ширење пожара је врло брзо. Пожар је врло брз и долази до пожара у крошњама дрвећа на ширем подручју. Долази до сагоревања органског горива у дубљим слојевима и нормално влажним локацијама. Контрола пожара је изванредно тешка. За контролу пожара морају се уложити изванредни напори и сва расположива средства.