Свети пророк Илија сматра једним од највећих пророка који је живот посветио хришћанству и молитвама, отуђен у пустињи вођен мишљу да што више људи преобрази из паганства. Због истинитог предсказивања догађаја био је прогањан.

Од Светог Илије сунце све милије

Сматра се да је преласком на хришћанство, српски народ особине старог бога Перуна, који је управљао муњама и громовима, приписао Светом Илији. Због тога велики број обичаја и веровања потиче још из претхиршћанског времена, а пророк Илија се још назива и „Громовник“.

Данас ништа не смете радити како не бисте навукли на себе гнев Светог Илије..

Фото: Јутјуб принтскрин

 

 

Управо зато, верује се и да  овај светац одређује када и где ће падати киша, а где ће бити суша. У селима широм Србије на данашљи дан ништа се не ради у пољу, како се не би навукао гнев Светог Илије.

У народу је чувена и изрека да је "од Светог Илије сунце све милије" због веровања да од другог августа, када се слави овај светац, полако пролазе врућине.

У Јабланичком крају тврде да свако село треба да има неку жену која зна како да спречи олујне облаке да донесу град. Жене излазе из куће с васкршњим јајима и обраћају се својим умрлим не би ли умолили Светог Илију да не сручи град, помињући измишљена велика чуда која се дешавају у селу, попут оних да се црква преко ноћи позлатила.

Мед који се вади на Илиндан служи као лек, па ако знате неког пчелара, обавезно га данас узмите. Народ верује да мајке њиме треба да намажу децу по образима како би била здрава.

Сабори и вашари

У многим деловима Србије организују се сабори и поштују се разноразни обичаји како догодине не би било олује и града.. У доста градова и села организују се вашари, а он спада у најпоштованије светитеље међу Србима, раме уз раме са Светим Николом, Светим Ђорђем и осталима.

Свети Илија Громовник веровања и обичаји

Кад на Светог Илију пуцају громови народ верује да то светац гађа ђаволе па се не ваља крстити да се ђаво не би сакрио под крст у који гром не удара. Такође, како народ каже, треба добро гледати место где гром удари јер је то знак да се ту крије нечастиви.

На иконама се Свети Илија представља како на ватреним колима иде на небо или како држи нож у руци као знак да је њиме поклано 450 лажних Валових зреца на брду Камил. Приказује се још и како седи у пећини где се склонио од охолог цара Ахава, а гавран му доноси храну.

Веровање каже да се пророк Илија жив узнео на небо, у пламеним кочијама праћен грмљавином, а народ га поштује као строгог и непоколебљивог светитеља.

На дан 2. августа, у најтоплије доба године, народ не ради у пољу јер слави једног од најстрожијих светитеља, непоколебљивог громовника Илију.

Свети Илија је у Србији био слава ваздухопловаца, обнародована указом из 1924. године. Међутим након пропасти Краљевине Југославије и доласка комуниста на власт слава је престала да се поштује. Године 1992. свети Илија поново постаје слава ваздухопловаца.Ово је била слава и Ауто-команде, шофера ауто-таксија, фијакериста, кочијаша и рабаџија и Удружења електромеханичара.

Дан Светог пророка Илије се обележава 20. јула по јулијанском календару, а 2. августа по грегоријанском календару.

БОНУС ВИДЕО: