"Наша застава је скупља и не продаје се тако лако!", један од најударнијих цитата из документарног филма "Рат за Косово", дела великана српског новинарства Мирослава Лазанског који је преминуо на данашњи дан пре тачно три године.
Ко год је погледао тај документарац, нема сумње да му је тај цитат највише запарао уши.
Но ова сцена имала је још један занимљив пратећи детаљ, када се у позадини са једног од тенкова чуо хит Наташе Ђорђевић "Да умрем од туге".
Како су српски тенкисти популаризовали ову песму
Приштина, јун 1999. године. Након потписивања Кумановског споразума, сходно његовим главним одредбама, окончана је НАТО агресија на СР Југославију. Почело је повлачење српских војно-полицијских снага и долазак јединица КФОР на њихово место.
За то време, на једној пољани крај Приштине груписали су се припадници 15. оклопне бригаде из састава Приштинског корупса, чекајући наређење за покрет.
Прочитајте још
Том приликом дошло је до блиског сусрета са војницима из британског контингента КФОР-а, у чијој се зони одговорности нашао највећи град јужне српске покрајине.
Према сведочењу наших војника које је Лазански интервјуисао, Британци су од српских војника тражили заставу као сувенир, нудећи им заузврат цигарете и алкохол.
- Нема, то ти је морал! Наша застава је скупља и не продаје се тако лако - добацио је један од војника. Остали су збијали шале на рачун званичних извештаја НАТО о броју уништене борбене технике Војске Југославије.
- Хоће да убију Џејми Шеја, он је лишен слободе. Убиће га јер је лажно извештавао. Колико технике је изашло они су сами запрепашћени. Чак су се и Британци сликали поред тенкова - низали су се коментари на рачун портпарола НАТО, док су се у позадини указивали непрегледни редови српског оклопа спремног за покрет.
Док је око камере хватало тенкове Т-55 са једног од њих зачуо се хит Наташе Ђорђевић "Да умрем од туге". Уз ту "песму пркоса" тенкови и транспортери 15. оклопне зарежали су приштинским друмом, оставивши за собом шокиране Британце који нису могли да се начуде колико је борбене технике остало у једном комаду и поред бројних ваздушних удара и уверавања да је окосница српских оклопних снага на КиМ уништена.
Ова јединица напустила је Космет уздигнутог чела, уз минималне губитке у људству и борбеној техници. Две деценије касније Лазански је наставио да се учвршћује на лествици највећих српских новинара, а 2019. обрео се и у дипломатији у којој је остао све до смрти.
За то време, кадрови из његовог документарца постали су главна асоцијација на песму Наташе Ђорђевић, о чему сведоче бројни коментари.
"Само за 15. оклопну бригаду!", "Наша застава је скупља...", "Ајмо 15. оклопна!", "Одмах се сетим документарца...", "Поздрав за Приштински корпус!" и многи други сличног садржаја...
Мирослав Лазански биографија
Мирослав Лазански је рођен у Карловцу 18. септембра 1950. године.
Био је српски новинар, војнополитички коментатор, политичар и дипломата. Од 2016. до 2019. године био је народни посланик у Народној скупштини Републике Србије. Средином 2019. године, именован је за амбасадора Републике Србије у Руској Федерацији.
У Карловцу је завршио основну школу, у Требињу средњу, а у Загребу правни факултет.
Као новинар је писао за тамошње листове Полет, Вјесник, Данас и Старт. У фебруару 1991. прешао је у Београд и почео да пише за дневни лист Политика. Осим тога, писао је и за листове Вечерње новости, Политика експрес, НИН, загребачки Старт, Катимерини, Diamond Weekly и Securitarian. Написао је седам књига и аутор је десетак телевизијских серијала.
Извештавао је из ратова у Авганистану, Бејруту, Чеченији, Заиру, Либану, из ирачко-иранског сукоба, током операције Пустињска олуја, за време рата у Босни и Херцеговини, Словенији, Косову и Метохији, Либији итд.
Интервјуисао је, између осталог, команданте НАТО снага генерала Бернарда Роџерса, генерала Џона Галвина, маршала Совјетског Савеза Сергеја Ахромејева, команданта Варшавског пакта Виктора Куликова, министра одбране Совјетског Савеза маршала Дмитрија Јазова, комаданта ратне морнарице ШСР, адмирала флоте Владимира Цернавина, председника Сирије - маршала и врховног комаданта Сиријске арапске армије - Башара ел Асада, као и још тридесетак других министара одбране и начелника генералштаба различитих армија широм света.
На изборној листи кандидата Српске напредне странке за посланике у Скупштини Србије за изборе 2016, Лазански се нашао у групи нестраначких личности на листи коју предводи Александар Вучић.
За амбасадора Србије у Москви именован је у јулу 2019. године.
СЕЋАЊЕ: Мирослав Лазански, новинар и дипломата, преминуо је на данашњи дан пре три године