Приликом кисељења, ова намирница испушта течност, а то занемарено благо у народу је познатије под називом – расол. Има оних који су одавно упознати с благодетима расола, а ми ћемо вас још једном подсетити због чега би требало да га уврстите у свој јеловник.

1. Јача имунитет

Конзумирање расола посебно се препоручује током хладнијих месеци. Јесен и зима са собом доносе разне бактерије и вирусе који изазивају здравствене проблеме, а расол је препун ствари које јачају наш имунитет.

Витамин Ц, витамин Б, калцијум, магнезијум, гвожђе и цинк, само су део богатства које се крије у овој течности.

2. Регулише пробаву

Имате проблема са затвором? Ријешиће их чаша расола. Добре бактерије које настају у расолу приликом ферментације, уносе баланс у цревну флору и одржавају је здравом.

3. Олакшава мршављење

Расол је нискокалорична намирница, а истовремено садржи много влакана и витамина, те делује као пробиотик, због чега се показује као одличан додатак исхрани приликом дијете.

Довољно је заситан да може да замени један међуоброк, те ефикасно редукује нездраве масноће.

4. Ублажава мамурлук

Ако сте случајно попили превише џин-тоника с пријатељицама, све нуспојаве забавног изласка ублажићете расолом. Он ће експресно да надокнади изгубљене електролите и помоћи у хидратацији организма.

5. Јача кости

Важну улогу у здрављу наших костију има витамин К2. Он активира протеине који помажу у апсорпцији калцијума, човеку неопходног минерала који храни кости. Управо се у расолу и киселом купусу налази витамин К2.

БОНУС ВИДЕО