Ескобар је нилске коње држао на свом имању код града Дорадал, преноси Гардијан, а након што га је колумбијска полиција убила 1993. године, Влада је конфисковала имање и већину животиња преселила у локалне зоо вртове, преноси Гуардиан.

Фото: Профимедиа

 

 

Неколико преосталих нилских коња почели су након тога да праве проблеме јер су почели да се неконтролисано размножавају па данас нико тачно не зна колико их има у реци Магдалена, најдужој у Колумбији, и околним притокама и језерима.

Званични подаци с краја прошле године говоре о 169 животиња, док званичник локалне Управе за биодиверзитет каже да би могло да их буде и више од 200.

Колумбијски биолози су недавно предвидели да би до 2040., ако се ништа не предузме, њихов број могао да достигне 1.400 јединки.

Фото: Јутјуб принтскрин/Narandžica

 

 

Нилски коњи се сматрају опасним животињама, јер у Африци годишње усмрте око 500 људи.

Инциденти су постали учестали и у Колумбији, где нилски коњи све чешће нападају фармере и уништавају усеве.

Власти су покушале са разним методама, укључујући убијање ових животиња, али пошто је то наишло на протесте активиста, траже се друга решења.

Један од метода који је испробан је и хемијска кастрација, иако и тај поступак може да буде ризичан и скуп.

Колумбијске власти навеле су да ће се тај пројекат кастрације наставити, као и покушаји да се неки нилски коњи удоме у зоо вртовима.

(EuroNews)

БОНУС ВИДЕО