“Новосадска полиција ухапсила је Малину Миленковић (1982) из Новог Сада, која је скинула, газила и запалила заставу Србије.

Дачић је данас рекао да је намерно изнео пуно име и презиме жене која је починила озбиљно кривично дело.

У инциденту који се догодио прексиноћ, идентификована је и приведена женска особа осумњичена за повреду угледа Србије. Према изјавама званичника, осумњичена је скинула, згазила и запалила заставу Србије, што је према Кривичном закону Србије озбиљно кривично дело.

Министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је да је инсистирао на објављивању пуног имена и презимена осумњичене.

"Она је оптужена, односно осумњичена за повреду угледа Србије. Тако пише у Кривичном закону, тако се зове то кривично дело. Јавност треба да зна ко је починио овако озбиљан прекршај," казао је Дачић.

Наводи да је жена приведена, али и да је даље поступање преузело Тужилаштво.

Реакције јавности су различите, с многима који су огорчени због таквог чина.

"Заиста, имају различите реакције људи, веома су људи огорчени због свега тога," истакао је министар.

За кривично дело повреде угледа Србије, максимална казна је до три месеца затвора, што министар сматра недовољно строго.

"Ја лично мислим да је то и сувише мало... Не вреди углед Србије до три месеца затвора," каже Дачић.

Министар је закључио да би у већини земаља овакав прекршај био много строже кажњен и нагласио да је сада на тужилаштву да даље води поступак.

"Ми смо одрадили тај део посла. На тужилаштву је да то ради даље," закључио је министар за "Прва" ТВ.

Јавност ишчекује даљи развој случаја, са надом да ће правда бити задовољена и да ће овакви инциденти бити строго санкционисани како би се осигурао интегритет и углед Републике Србије.

Колике су казне за паљење заставе

Како стоји у Закону о изгледу и употреби заставе, грба и химне Републике Србије, казне за непрописно коришћење заставе или грба могу ићи и до 500.000 динара.

Новчаном казном од 50.000 до 500.000 динара казниће се за прекршај правно лице:

  • ако употреби заставу, химну или грб Републике Србије у облику или са садржином или мелодијом који нису утврђени Уставом Републике Србије или законом (члан 2. став 2. овог закона);
  • ако заставу или грб Републике Србије употреби као робни или услужни жиг, узорак, модел или било који други знак за обележавање робе или услуга (члан 5. овог закона);
  • ако истакне грб или заставу стране државе у Републици Србији без истицања грба, односно заставе Републике Србије, осим ако потврђеним међународним уговором није друкчије одређено (члан 8. овог закона).

За радњу из става 1. овог члана казниће се за прекршај и одговорно лице у правном лицу новчаном казном од 5.000 до 25.000 динара.

У члану 173. Кривичног законика наводи се да:

"Ко јавно изложи порузи Србију, њену заставу, грб или химну, казниће се новчаном казном или затвором до три месеца"

Иста ситуација важи и за паљење заставе стране државе или међународне организације која је дефинисана чланом 175. Кривичног законика:

"Ко јавно изложи порузи страну државу, њену заставу, грб или химну,казниће се новчаном казном или затвором до три месеца".

БОНУС ВИДЕО:

(Блиц)