Грађани већ недељама протестују због несхватљиво високих цена за најосновније потребе. Пале, руше, пљачкају, пуцају, постављају барикаде.
Крајем прошле седмице, у ноћи између четвртка и петка, побуњеници су заузели и аеродром. Њих педесетак жестоко се на писти сукобило са снагама реда. Уплашени путници побегли су без кофера који су остали на тракама. Сцене хаоса обишле су свет. Побуну је изазвала непроверена информација да авионом из Париза стиже испомоћ жандармима. Аеродром у главном граду Фор де Франс због тога је био затворен, а летови су се преусмеравали на оближње Гвадалупе.
Током поменуте ноћи, запаљени су аутомобили, а побуњени народ је испалио и хице на полицију. Било је двоје погинулих на страни учесника протеста, који су у групи возили моторе у супротном правцу, и више повређених. Ноћ пре тога, повреде је задобило 12 чувара реда. Болнице су у стању приправности, а школе су затворене. Побуњеници се нису обазирали на полицијски час који је уведен од 21 сат до 5 ујутро.
- Ми смо овде код наше куће – била је недвосмислена порука преко ТВ-екрана једног младог маскираног аутохтоног становника овог острва у Карпском мору у архипелагу Малих Антила.
Од почетка септембра, немири захватају ово острво са четиристо хиљада становника. Побуну предводи покрет под називом Окупљање за заштиту афро-карипских народа и ресурса (РППРАЦ). Захтевтевају усаглашавање цена прехрамбених производа с онима које су истакнуте у престоничким супермаркетима. Овде су четрдесет одсто скупљи. То се делом правда скупим транспортом, али је јасно и да постоје монополи.
Прочитајте још
"Против криминалног монопола", једна је од парола која ових дана може да се види међу учесницима протеста. Председник скупштине Мартиника Лусијан Салибе истиче да су неки производи "60, 120 или 180 одсто" скупљи него у континенталном делу Француске. Побуњена популација тражи додатни напор од дистрибутера и државе, и укидање ПДВ за 54 групе производа.
Нереди су, уз главни град Фор де Франс, захватили више насеља на острву. Уништено је десетине фирми и продавница, запаљени су аутомобили, поразбијани излози. У сукобима с полицијом одјекују детонације димних бомби, али и пуцњи. Последњи пут, Матиничани су се жестоко побунили против рестриктивних мера уведених током пандемије короне.
Самоиницијативно су се организовали и преко друштвених мрежа где се сада у реално време информишу о томе који су путеви отворени за саобрацај, а који су блокирани барикадама. Негде пропуштају само оне који уду код лекара, негде никога.
После вишедневних нереда, два дана од увођена полицијског часа, стање се донекле смирило почетком викенда, али мирис побуне и даље виси у ваздуху. Довољна је само мала варница, па да све опет букне. Тензије су максималне, а становници ове далеке француске тачке у Атлантику, као и комшије с Гвадалупеа, траже да им седам хиљада километара удаљена управничка администрција омогући достојне цене производа за основне животне потребе.