У савременој и позитивној психологији појавило се моц́но правило од 72 сата које гласи: Ако имамо идеју и желимо да је оживимо, морамо деловати да бисмо је спровели у року од 72 сата. Три дана или 72 сата је рок када треба да предузмете прве, чак и мале кораке – да разговарате о својој идеји са стручњаком, креирате шематски акциони план или чак спроведете дубинско истраживање.

Фото: Профимедиа

 

Важно је да се ради о стварним акцијама које превазилазе уобичајено размишљање – ако ваша идеја остане у стању „само идеја” дуже од 72 сата, вероватно никада нец́е бити реализована, пише Сенса.

Како применити правило 72 сата?

Правило од 72 сата не значи да журите и покушавате да остварите свој план од 72 сата. Снага овог принципа је, пре свега, у томе што помаже да се пређе са фазе планирања на фазу акције. Због тога се аутоматски фокусирамо на успех – јер смо већ кренули правим корацима и спремни смо да нас доведемо до циља.

Али, пре него што се посветите остваривању циља и активирате се, одговорите на следећа питања:

  • Шта је мој циљ?
  • Како желим да постигнем оно што намеравам да урадим?
  • Колико ц́е ми времена требати да остварим своју идеју?
  • Шта да знам, с ким да разговарам, где да идем, шта да научим?
  • Какве ме потешкоц́е чекају? Како ц́у се носити с њима?
  • Ово је први корак у примени правила од 72 сата, након чега следи фаза планирања. У овој фази потребно је да изађете из своје зоне комфора и да будете спремни да закорачите у непознато. Размотрите своје планове, размислите о стратегији за спровођење идеје, консултујте се са искуснијим људима и све то ставите на папир или сачувајте у меморији рачунара.

 

Фото: Профимедиа

 

 

Правило од 72 сата има психолошке предности. Увежбавање вам омогуц́ава да превазиђете бројне баријере и блокаде које настају током фазе планирања активности. Могуц́е је да почетници који желе да направе значајну промену, на пример да започну сопствени посао, могу имати сумње и недоумице – „Да ли сам довољно паметан?“; „Могу ли то приуштити финансијски?“; „Зашто мислим да могу ово да урадим ако се никада раније нисам бавио овим послом?“

Емоције су често укључене у наш процес доношења одлука или промене, али је важно да их филтрирамо. Ако схватите да негативне емоције настају због страха од напуштања зоне комфора, онда треба да радите на личном охрабрењу.

Такође, правило од 72 сата добро функционише у пословним преговорима – након сусрета са потенцијалним клијентом, стручњаци саветују да им дају не више од 3 дана да одговоре. Они верују да то може повец́ати шансе за добар резултат, или вам такође може помоц́и да избегнете забуну и неизвесност у договорима.