Уколико возачи не поштују ову одредбу, предвиђене су казне од 6.000 до 20.000 динара за физичка лица, а за правна и више од 100.000 динара.
Део зимске опреме укључује и ланце за снег који се користе на путевима где је то прописано саобраћајним знаком.
Из АМСС апелују на возаче да зимске пнеуматике не стављају само на погонске точкове већ на сва четири точка.
"Поред оне стандардне додатне опреме за возило што подразумева и резервни точак и сајлу за вучу, прслук, троугао, комплет прве помоћи, свакако је ту и додатна опрема која подразумева ланце и друге уређаје за повећање тракције", рекла је раније за Танјуг Невена Дамјановић из Ауто-мото савеза Србије.
Додала је да треба и преконтролисати возило - проверити стање акумулатора, стање грејача, мотора, брисача и свих додатних уређаја.
"Шара на гумама мора бити минимум четири милиметара. Када је реч о зимским условима вожње верујемо да ће возачи поред тога морати да поседују уређаје за повећање тракције који су неопходни ван насељеног места јер нас очекује снег и доста падавина", напоменула је Дамјановићева.
Она је указала на то да иако тренутно нема снежних падавина температура може бити заиста ниска, а испод седам степени целзијусових ствара се поледица и клизав коловоз.
Тамара Нинић из АМСС подсећа да је коришћење додатне зимске опреме обавезно ван насељеног места.
"Додатна зимска опрема се користи на деловима пута када на коловозу има снега, леда или поледице, где је знаком јасно назначена обавеза њихове употребе или уколико овлашћено лице, рецимо саобраћајац, то сугерише", рекла је раније Нинићева за Танјуг.
Она је рекла да су универзалне гуме намењене за сва четири годишња доба и даље дозвољене у Србији и да их возачи могу користити и у зимским условима вожње, за разлику од Немачке где су оне од 1. октобра ове године забрањене.
Указала је на то да када је температура нижа од седам степени Целзијуса, летње гуме губе својства која имају и тада није безбедно возити на њима, у тим условима се доста боље показују зимске гуме, чак и када је коловоз сув, безбедније је возити на гумама које су направљене за такве временске услове.
Прочитајте још
Вулканизер Небојша Димитријевић рекао је раније за Танјуг да зимске гуме морају да имају ознаку м+с и истакнуту пахуљу и да су возачи у протеклих двадесетак дана почели да мењају гуме како би избегли гужве.
Према његовим речима, произвођачи оцењују да гуме могу да трају од четири до шест година и то зависи од пређене километраже, а цена замене гума креће се од 500 до 1.400 динара.
Када је реч о цени зимских пнеуматика, оне варирају и зависе од величине и произвођача, па су најјефтиније оне које имају најмањи пречник и које могу да се купе за око 4.000 динара, док гуме са већим пречником могу да коштају и око 20.000 динара по комаду, а у случају да је произвођач познат бренд - цена може да достигне и 70.000 динара.