Почела је са емитовањем дуго очекивана серија "Сабља" која тематизује докађаје за време и након убиства некадашњег премијера Србије, Зорана Ђинђића.
Серија почиње једним догађајем који се одиграо неколико година раније, састанком Милорада Улемека Легије и Зорана Ђинђића, 4. октобра, дан уочи великих демонстрација, после којих је пао режим Слободана Милошевића.
У серији "Сабља" је овај састанак приказан "у верзији" сценариста и редитеља Горана Станковића и Владимира Тагића и то не треба схватити као документарац, већ уметничко виђење догађаја који је и дан данас обавијен велом тајне и о коме постоји много различитих мишљења, од оног да је тај сусрет био кључан за успех 5. октобра, до тога да је ту заправо Улемек обезбедио одступницу, а Ђинђић избегао потенцијално крвопролиће, али и пропаст демонстрација.
Као политичар, Зоран Ђинђић је сигурно желео да све протекне без крви, не само из хуманих, већ и из практичних разлога, да он и други опозиционари не би били обележени као пучисти који су преко лешева дошли до власти.
Није спорно да се састанак одржао, зна се локација, Добрињска улица, недалеко од Улице адмирала Гепрата из које је пуцано на Зорана Ђинђића. И Ђинђић се премишљао да ли да иде на тај састанак, све се дешавало после атентата на Ибарској магистрали на колону аутомобила у којој је био лидер Српског покрета обнове Вук Драшковић, нестанка Ивана Стамболића, убиства Славка Ћурувије. Ђинђић је ипак решио да ризикује, отишао је до Добрињске и ушао у блиндирано возило.
Прочитајте још
Ко је иницирао договор?
Разликују се верзије ко је кога први позвао на договор, по једној, сусрет је иницирао Легија, по другој Зоран Ђинђић. Разговор је вођен у четири ока, од двојице саговорника, један је мртав, други робија због његовог убиства.
Нека питања ће заувек остати без одговора, али је чињеница да су се Ђинђић и Легија састали и да су разговарали. До данас није познато да ли су се нешто и договорили.
Према причама које су колале, наводно је Улемек питао Ђинђића да ли ће опозиција да нападне полицијске станице и касарне и да ли ће насилно покушати да преузме власт. Одговор је био одричан.
Серија "Сабља", дакле, приказује измаштану верзију сусрета, након кога је пао режим Слободана Милошевића.
Кулминација се одиграла 12. марта 2003. године када је убијен Зоран Ђинђић. Коначном пресудом Врховног суда 2009. године осуђено 12 учесника у атентату на укупно 348 година затвора. Међу њима је управо Милорад Улемек Легија.