Црквени календар за новембар:

Митровдан

Српска православна црква и верници 8. новембра обележавају Митровдан, православни празник посвећен Димитрију Солунском. Овај дан је у календару означен црвеним словом, а у предању се означава и као хајдучки растанак, и доба је године када почиње зима.

Митровдан важи за једну од највећих слава у Србији и за њега се везује велики број народних обичаја и веровања.

Фото: Shutterstock

 

 

Митровдан је празник посвећен Димитрију Солунском, античком заповеднику Солуна који је одбио да изврши наређење цара Максимилијана о прогону хришћана и јавно је проповедао ту веру као једину праву. Због тога је бачен у тамницу где је мучен и погубљен. Тајно је сахрањен, а према предању, његов гроб је одисао босиљком и смирном, па је због тога прозван Мироточиви.

Врачеви

Српска православна црква 14. новембра, обележава празник посвећен Козми и Дамјану, у народу познат као Свети Врачи. Ови свеци се сматрају заштитницима лекарске професије. Свети Врачи обележавају се с уверењем да ће Бог сачувати људе од болести и одржати их здраве и способне за рад током целе године.Болесници се заветују Светим Врачима да ће их посебно поштовати и светковати уколико оздраве, а у народу постоји веровање да на овај празник није добро радити тешке физичке послове, посебно не на великим висинама.

Ђурђиц

Српска православна црква 16. новембра обележава празник посвећен Обновљењу храма Светог великомученика Георгија, у народу познатији као Ђурђиц.

Ђурђиц је једна од најчешћих слава, а црква га помиње као борца за хришћанство и великомученика.

Фото: Shutterstock

 

 

Свети Георгије погубљен је 303. године. Био је Христов војник који је одбио послушност цару Диоклецијану, великом прогонитељу хришћана, изјавивши да се не плаши да умре за своју веру.

Аранђеловдан

Православни верници 21. новембра славе Сабор светог Архангела Михаила, у народу познатог као Аранђеловдан. У црквеном календару овај дан је означен црвеним словом.

Према црквеном предању, Архангел Михаило је први ступио у борбу са злим духом и то име по црквеном тумачењу означава оног који је као Бог. Аранђеловдан је био крсна слава Немањића (славили су га Стефан Немања, цар Душан...), а данас је то трећа најучесталија слава у српском народу.

Мратиндан

Српска православна црква и њени верници 24. новембра славе Светог мученика Стефана Дечанског и Светог Мину, а данашњи дан се у народу још и назива Мратиндан.

На Мратиндан ништа се не даје из куће, не преде се вуна нити се шта пере, а не раде ни обућари и кројачи.

Фото: М. Анђела

 

 

Свети мученик Стефан Урош Трећи Немањић познат као Стефан Дечански, син је краља Милутина и отац цара Душана. Наш народ овог свеца прославља као Мрату, по Светом Мартину, који се некада прослављао на овај дан.

Свети Јован Милостиви

Српска православна црква и њени верници 25. новембра славе Светог Јована Милостивог, патријарха Александријског који је живео крајем шестог и почетком седмог века. У црквеном календару овај дан је означен црним, подебљаним словом.

Овај празник се још назива и хришћански дан доброте јер је овај светац познат по праштању. Заговарао је да се не треба светити непријатељу, већ да треба поштовати правило из Новог завета "ко тебе каменом, ти њега хлебом".

Свети Јован Златоусти

Православни верници 26. новембра обележавају дан посвећен Светом Јовану Златоустом, начувенијем проповеднику у историји цркве, те важном реформатору и подвижнику. У нашем народу овај дан обележава се и као крсна слава. Свети Јован Златоусти убраја се и у Света три јерарха који се празнунују 12. фебруара.Овај светитељ поштује се у целом хришћанском свету. Био је патријарх у Цариграду и аутор књиге "О свештенству", као и неколико веома цењених беседа због чега је и добио надимак "Златоусти".

Свети апостол Филип

Српска православна црква и њени верници 27. новембра обележавају Светог апостола Филипа, ђакона из Кесарије (данашња Палестина) који је целог живота проповедао хришћанство и описмењавао све оне који су желели учити, без обзира на веру и националност.

Овај празник је значајан и по томе што су у овај дан покладе пред Божићни пост, који се зато понекад назива Филиповим постом.

Матејевдан

Православни верници 29. новембра обележавају дан Светог апостола Матеја, а у народу је овај празник познат и као Матејевдан. Овај дан се обележава и као крсна слава, посебно међу Србима у Херцеговини, премда није претерано учестала. Матеј је био цариник и сакупљач пореза, али је на први позив Господа пуним срцем и раде воље кренуо за Христом.

Овог месеца почиње и Божићни пост, односно 28. новембра.

(Блиц Жена)

БОНУС ВИДЕО: