"Постоји много илегалних путева у граничним појасевима Црне Горе и решење тако великог проблема захтева израду стратегије и хитну посвећеност целе државе и Владе", казао је председник Интернационалне полицијске организације (ИПО) и магистар безбедности Иван Пекић. Поручио је да су гранични прелази у Црној Гори прилично запуштени те да је неопходно запослити више службеника Управе полиције.

"Тај проблем би се могао решити запошљавањем додатног кадра у Управи полиције, посебно сада са изменом Закона о унутрашњим пословима. Морам да нагласим да граничне прелазе чувају службеници Фронтекса. Наши гранични прелази су прилично запуштени и нису усаглашени са европским стандардима. То је случај посебно на северу Црне Горе, где тренутно имамо проблем са Алијом Балијагићем који изузетно добро познаје тај терен. Више од 16 дана један старац нам се налази у бекству и измиче безбедносним службама две земље", поручио је Пекић.

Након двоструког убиства у бјелопољском селу Соколац, осумњичени Алија Балијагић је, према тврдњама полиције, побегао у Србију и то шумским путевима у пограничном појасу између општине Бијело Поље и Бродарева. Ово бекство покренуло је питање илегалних путева на граничним прелазима широм Црне Горе као један од горућих проблема који деценијама оптерећују безбедносни систем.

Екипа "Побједе" обишла је неколико спорних подручја на самој граници између Србије и Црне Горе. На овом планинском терену, утабани су шумски путеви којима се, судећи по траговима, и дан-данас пролази аутомобилима или мањим камионима.

Ипак, оно што посебно забрињава је то што у овом појасу не постоји ниједан показатељ или симбол који би указао да сте прешли на територију друге државе. У овој зони постоје десетине сеоских путева којима је могуће прећи границу, а да практично нисте ни свесни, јер изузев показатеља на "Гоогле Мапс" нема знака да ли се налазите у Србији или Црној Гори.

Овакво стање на црногорским границама намеће недвосмислено питање - како се држава бори са овим проблемом и шта чини како би га сузбила, јер је реч о рутама које служе за бројне незаконите радње, укључујући шверц и кријумчарење људима.

Нелегални преласци

На границима са суседним државама постоји безброј путних праваца којима се заобилазе званични царински прелази, а највише, их је, према званичним подацима, у општинама Рожаје, Беране, Андријевица и Плав. Највећи проблем представљају нелегални гранични прелази на северу Црне Горе који воде према централној Србији и Косову.

Када је у питању југ земље, постоје најмање два нелегална пута која воде ка Албанији. Уколико се желе заобићи гранични прелази према Хрватској користе се путеви преко брда Илиница или Студено, који излази на Витаљину, као и преко Равног Бријега, односно села Дубравка или Мрцине.

Из Црне Горе се према Босни и Херцеговини илегално најчешће прелази преко пет до шест путева, који воде из више општина. С друге стране, најмање два илегална пута према Босни и Херцеговини воде из правца Никшића. Један је преко села Црквице куда се стиже до Билеће, а други пут је Грахово - Нудо - Аранђелово, који води до Требиња.

У Босну и Херцеговину се илегално може ући и са подручја Пљеваља. Из ове северне општине може се илегално и за Србију, необезбеђеним путем преко Јабуке.

(Мондо)

БОНУС ВИДЕО: