Карактеристични мирис старијих људи скоро сви повезују са лошом хигијеном, што је далеко од истине.

Постоји веровање да старији људи емитују карактеристичан мирис, али и да се његов извор често налази у лошој хигијени. И то је грешка. Наука је открила узроке "старог мириса". Одакле долази? Пре него што ово објаснимо, да нагласимо - нико ко то доживи, не треба да се стиди.

Многи људи знају да се мирис задржава чак и у најчистијим домовима бака и дека или у установама за негу. Неки људи то описују као "старчев мирис". Има оних којима је то непријатно, а често је повезан са занемаривањем хигијене. С друге стране, многи људи то повезују са пријатним успоменама на баке и деке или родитеље.

Научници су одлучили да провере одакле долази мирис повезан са старошћу. Да ли је овај мирис део старења, производ околине или можда трик ума? Објашњење се појавило још 2001. године, када је тим научника предвођен др Шиничиром Хејзом из Јокохаме, објавио своја открића. Појавили су се у медицинском часопису Јоурнал оф Инвестигативе Дерматологy. Научници су открили да је мирис првенствено резултат промена у хемикалијама које производи тело и идентификовали су укључене честице. Како се ово догодило?

Фото: Н. Скендерија

 

Шта узрокује да старији људи миришу другачије?

У истраживању су учествовале 22 особе старости 26-75 година. Истраживачи су тражили да три ноћи носе кошуље дизајниране да "хватају" мирисе тела. Честице које су се залепиле за тканину кошуље су једињења одвојена за анализу. Научници су пронашли сложену мешавину хемикалија, али на већину њих није утицала старост, са једним изузетком. То је било једињење познато као 2-Ноненал. Нађено је само на кошуљама које су носиле особе старије од 40 година, а његова концентрација се повећавала с годинама.

Познато је да 2-Ноненал настаје када се омега-7 незасићене масне киселине присутне у кожи, разграђују као резултат оксидације. Око 40. године, кожа жена и мушкараца почиње да производи више масних киселина. Овоме могу да допринесу и хормонске промене као што је менопауза.

Штавише, како старимо, кожа постаје "слабија" и то узрокује да њена природна уља брже оксидирају, стварајући 2-Ноненал. Ово једињење није растворљиво у води, што значи да може да остане на кожи упркос темељном прању. Због тога се мирис задржава на телу и тканинама, чак и у веома чистом окружењу. Наравно, не производе сви старији људи овај карактеристичан мирис. Половина људи старијих од 60 година које је проучавао тим др Хејза произвела је толико мало 2-Ноненала да људски нос не би имао шансе да га открије.

Фото: Профимедиа

 

Како се отарасити овог мириса?

Др Сузана Митро, која је 2012. године, заједно са другим истраживачима, проучавала и питање телесних мириса и способности њиховог разликовања, сматра да се мирис старије особе доживљава као непријатан само у контексту.

"Друштва која више поштују старост, могу на то да гледају другачије", рекла је.

Међутим, многи људи могу да се запитају да ли је могуће да се отарасе овог карактеристичног мириса. Одговоре пружа платформа АгингЦаре, која помаже породицама са проблемима старања.

Савет није компликован: придржавање здравог начина живота може да помогне да се 2-Ноненал смањи. Ово укључује редовну вежбу, избегавање стреса, уздржавање од пушења, здраву исхрану, довољно одмора, пијење пуно воде и умерено конзумирање алкохола.

"Истина о 'мирису старца' је да је то природан део процеса старења и нико ко га доживи, не би требало да се стиди", наглашава АгингЦаре, напомињући потребу за отвореном дискусијом о променама у вези са годинама.

(Мондо.рс)

БОНУС ВИДЕО: