Новоизабрани амерички председник Доналд Трамп предложиће републиканског сенатора Марка Рубиа с Флориде за место државног секретара (министра спољних послова), а саветник за националну безбедност биће Мајк Волц, некадашњи припадник Зелених беретки, известили су 11. новембра Њујорк тајмс, Волстрит џурнал и Фајненшел тајмс.

Потомак кубанских емиграната, Рубио је заговорник оштре политике према Кини, Ирану, Венецуели и Куби. Осим тога, сматра да Украјина треба да започне преговоре о миру с Русијом, а недавно је рекао да Сједињене Државе финансирају рат који је зашао у пат-позицију и да ће требати сто година да се обнови Украјина.

Узгред, Марко Рубио је недавно отворено презирао Трампа, али и овај њега.

Фото: Профимедиа

 

 

Били су супарници у републиканској кампањи за председника САД-а 2016. и Рубио је тада неколико пута злонамерно имплицирао да Трамп има "мали пенис", а Трамп је Рубија исмевао јер се јако знојио и назвао га "слабим попут бебе".

Али, овог јула на републиканској конвенцији у Милвокију Рубио је изашао на говорницу и викао: "Једини начин да Америку поновно учинимо богатом, сигурном и снажном јесте да поново учинимо Доналда Трампа нашим председником".

Будући Трампов саветник за националну безбедност у новој администрацији биће Мајк Волц, 50-годишњи конгресмен са Флориде, који је пре уласка у политику пуних 26 година био припадник специјалне јединице Зелене беретке и учествовао у бројним борбеним мисијама у Авганистану, Африци и на Блиском истоку.

Саветник за националну безбедност је важна функција јер је то особа која председника САД саветује о кључним претњама за националну безбедности и координише различите америчке агенције.

За разлику од Рубија и већине републиканског естаблишмента, Волц је већ годинама Трампов присталица и подржава га у питањима илегалне миграције, а заузима оштар став према Кини и Украјини. Иако је после почетка руске офанзиве 2022. позвао владу Џоа Бајдена да снабде Кијев додатним наоружањем, у међувремену је променио став и недавно рекао да је "завршено раздобље у којем је Украјина примала бланко чек од Конгреса".

Волц није имао наглашену улогу у Трамповој кампањи, али они су врло блиски па је на републиканској националној конвенцији у Милвокију одржао говор у којем је величао Трампову способност као врховног команданта, критикујући успут Џоа Бајдена и његову одлуку о повлачењу америчких снага из Авганистана, која је била хаотична.

Као члан Конгреса, Волц је Трампа током његовог првог мандата дискретно саветовао о питањима националне безбедности и постао је један од његових најважнијих саветника за одбрамбена питања.

Донедавно се спомињао као главни кандидат за Трамповог министра одбране, али на крају је именован за саветника за националну безбедност, а то је традиционално положај на који председници именују особе од највећег поверења.

Фото: Профимедиа

 

 

Међутим, Доналд Трамп је у првом мандату имао значајне размирице са својим бившим саветницима за националну безбедност, попут Х. Р. Мекмастера и Џона Болтона, али Волц и он деле сличне ставове о томе ко угрожава Америку.

Као и бројни истакнути републиканци, Волц је одбацио слање додатне америчке војне помоћи Украјини јер сматра да је то задатак за европске државе.

Такође је недавно поновио Трампов позив да се "пусти Израел да заврши посао" и порази Хамас као и да се изврши максимални притисак на Иран и његове прокси групе попут Хезболаха, а на сваки начин треба спречити и да режим у Техерану ни случајно не направи атомску бомбу.

Волц такође подржава идеју да америчка војска преузме активнију улогу у обезбеђивању границе с Мексиком и борби против тамошњих наркокартела. Ипак је показао обзир па рекао како то не би значило "слање маринаца у Мексико Сити".

Главни противник САД је Кина, сматра нови Трампов саветник за националну безбедност. То је, уосталом, став који дели највећи део америчке политичке елите, насупрот највећег дела Европе којој главну опасност представља империјална политика Русије и Владимир Путин.

У ауторском тексту у Економисту, објављеном неколико дана пре избора, с Метјуом Кронигом из Атлантског савета, који је радио у Пентагону за време Бушове, Обамине и Трампове администрације, Волц је навео приоритете за коришћење америчке моћи на глобалном плану, захтевајући да САД помере свој фокус с Блиског истока на Индо-пацифичку регију и посебно на Кину.

Мајк Волц се сматра једним од најоштријих чланова Конгреса по питању Кине, а његова теза гласи: "Ми смо у хладном рату с Кинеском комунистичком партијом".

Године 2021. био је први члан Конгреса који је позвао на потпуни амерички бојкот Зимских олимпијских игара у Пекингу 2022. због онога што је описао као комунистички геноцид и интернирање ујгурског становништва као и поробљавања, присилног рада и логора за интернирање и "преваспитавање" припадника етничких мањина у Кини.

(Курир/Јутарњи)

БОНУС ВИДЕО: