НАТО и даље има војну предност над Русијом, упркос поновном наоружавању под председником Владимиром Путином, наводи се у студији коју је наручио Гринпис објављеној у понедељак.
Анализа војних способности западне алијансе и Русије "не оставља никакву сумњу у свеукупну војну надмоћ НАТО-а. Две стране имају паритет само у погледу нуклеарног наоружања", закључују Херберт Вулф и Кристофер Штајнмиц, аутори студије.
За потребе студије, Вулф и Штајнмиц су упоредили војни потенцијал НАТО-а и Русије на основу шест централних параметара, укључујући војну потрошњу.
Открили су да земље НАТО заједно тренутно троше 10 пута више на своје оружане снаге од Русије (1,19 билиона долара у односу на 127 милијарди долара), преноси ХИНА.
Чак и ако се одузме удео САД и узму у обзир разлике у куповној моћи, НАТО и даље има значајну предност (430 до 300 милијарди долара).
Прочитајте још
НАТО такође има значајну предност када су у питању главни системи наоружања, пошто чланице одбрамбеног савеза имају укупно 5.406 борбених авиона (укључујући 2.073 у Европи) у поређењу са 1.026 руских. Само када су у питању стратешки бомбардери, Русија скоро достиже паритет са Сједињеним Државама (129 према 140), наводи се у студији.
Русија заостаје за НАТО у многим областима наоружања и мало је вероватно да ће га сустићи за мање од једне деценије, истичу аутори, додајући да одбрамбени савез има и већи број војника под оружјем, као и дубљи резервоар резервиста.
Земље НАТО-а доминирају на глобалном тржишту оружја, чинећи више од 70 одсто укупне продаје.
- Уместо даљег поновног наоружавања, постојећу конвенционалну супериорност НАТО-а треба искористити као прилику за припрему и покретање иницијатива политике контроле наоружања... Барем у Европи - рекли су истраживачи.
Према ауторима, први корак би требало да буде спасавање новог споразума СТАРТ о разоружању, јединог великог споразума о контроли нуклеарног наоружања који је преостао између САД и Русије.