Кактуси и сукуленти

Већина кактуса и сукулената долази из сушних региона где су навикли на периоде без воде. Током зиме, када су температуре ниже, а осветљење слабије, потребно је скоро потпуно престати са заливањем. Превише влаге током зиме може изазвати трулеж корена.

Фото: Профимедиа

 

Биљке отпорне на зиму

Многе биљке, као што су лаванда, рузмарин и мајчина душица, такође престају да активно расту током зиме. Препоручује се минимално заливање ових биљака, посебно ако се узгајају на отвореном, јер су прилагођене нижим температурама и природним падавинама, преноси City Magazine.

Успаване собне биљке

Биљке попут фикуса, каучуковца и сансеверије („свекрвин језик“) успоравају током зиме и могу бити веома осетљиве на вишак воде. Препоручује се заливање свести на минимум, тек толико да се земљиште не осуши у потпуности. Заливање може бити потребно једном месечно или чак ређе.

Фото: Профимедиа

 

Бегоније и каладијуми

Ове биљке током зиме губе листове и улазе у период мировања, када је заливање готово непотребно. Кртоле могу да презиме на сувом и хладном месту, а заливање треба започети тек када се у пролеће појаве нови изданци.

Цринум и Амариллис

Ове биљке такође мирују током зиме и најбоље их је држати на сувом и хладнијем месту. Због вишка влаге могу да труну, па је препоручљиво потпуно престати са заливањем док не почну да расту у пролеће.

Фото: Профимедиа

 

Пеларгонијум (мушкатле)

Ако се мушкатле зими држе у затвореном простору, заливање треба свести на минимум. Залијте их тек толико да се не осуши, али избегавајте претерано заливање, које може изазвати трулеж корена.

Биљке које зими мирују најбоље је заливати ретко и веома пажљиво, а потпуно престати са заливањем оних врста које су изузетно осетљиве на влагу.

БОНУС ВИДЕО: