Можда се чини потпуно безазленом праксом, али предуго седење у тоалету повезано је са повећаним ризиком за појаву хемороида и слабљења мишића карлице, упозорава др Лај Сјуе, колоректални хирург на Универзитетској клиници у Даласу. „Када ми се пацијенти обрате са проблемима, једна од главних ствари којом морамо да се позабавимо јесте колико времена проводе у тоалету.“
Ево шта се дешава када прекорачите време седећи у тоалету.
Није исто седети на ве-це шољи и фотељи
Људи би требало да проведу у просеку пет до 10 минута на клозетској шољи, каже доц. др Фарах Монзур, директор Центра за инфламаторне болести црева у Њујорку.
Зашто је проблем ако останемо дуже? Прво, морамо да се подсетимо једне лекције из физике. Сила гравитација нас држи приземљенима на Земљи, али та иста гравитација такође тера тело да ради јаче да пумпа крв назад до срца, објашњава др Сјуе.
Отворена тоалетна даска овалног облика компримује задњицу, држећи ректум у нижем положају него да седите на каучу. Са гравитацијом која вуче доњу половину тела надоле, повећани притисак утиче на циркулацију крви.
Прочитајте још
„Зато крв тече као кроз једносмерну улицу, али не може да се врати“, додаје доктор.
Због тога вене и крвни судови који окружују анус и доњи ректум постају увећани и напуњени крвљу, повећавајући ризик од хемороида.
Није добро превише се напрезати
Присилно напрезање такође може да повећа притисак и тако створити услове за појаву хемороида. Многи уз телефон док седе у тоалету изгубе појам о времену, напомиње др Монзур, седећи и напрежући мишиће како би испразнили црева.
Зато доктори истичу да данас све већи број људи проводи превише времена у тоалету што је веома нездраво за аноректалне органе и карлично дно.
Поред слабљења аналних мишића и присилног напрезања, др Монзур додаје и да предуго седење на ве-це шољи такође повећава ризик од ректалног пролапса. Ректални пролапс је када ректум, део дебелог црева, клизи надоле и избочи се из ануса.
Мишићи карличног дна су још једна врста мишића ослабљених од дуготрајног седења у тоалету. Доктор Сјуе објашњава да мишићи карличног дна значајно учествују у координацији црева и раде са остатком тела како би се осигурало да столица излази глатко. Гравитациони притисак на дно карлице напреже мишиће када стално проводите превише времена седећи у тоалету.
Водите рачуна колико сте дуго седели
Да не бисмо проводили превише времена на порцеланском трону, др Ленс Урадомо, интервентни гастроентеролог у Клиници Оранџ у Калифорнија, саветовао је да телефоне, часописе и књиге држимо подаље од купатила.
„Не планирајте да се задржите дуго у тоалет. Јер ако понесете нешто да вам заокупи ум сигурно ћете остати предуго. Зато учините седење на ве-це шољи што је могуће незанимљивијим“, саветује др Монзур.
Ако имате проблема са затвором, др Сјуе саветује да одустанете од покушаја после 10 минута. Уместо седења на шољи, боље је мало прошетати – јер кретање може да стимулиште мишиће црева да се покрену. Доктор препоручује и што бољу хидрацију и хтану богату влакнима, како би се успоставило редовно пражњење црева и избегло напрезање.
Дуго седење у тоалету и колоректални рак
Међутим, постоје ситуације у којима људи морају да проводе неуобичајено много времена у тоалету. Сталне потешкоће или нелагодност при мокрењу могу бити симптом гастроинтестиналних проблема, као што су синдром иритабилног црева и Кронова болест.
Погоршање затвора или потреба да дуго седите на тоалету такође могу бити знак рака. „Ако израслина унутар дебелог црева нарасте довољно, може блокирати проток столице, што може да изазове затвор и крварење“, истиче др Урадомо.
Америчко удружење за рак недавно је пријавило пораст стопе рака дебелог црева међу људима млађим од 55 година од средине деведесетих.