Још непуна три месеца корисници нерегистрованих припејд бројева биће њихови власници, али након 10. фебруара 2025. без регистрације, ти бројеви биће активни још 90 дана и то само за хитне позиве.
- Обавезна регистрација припејд бројева је предвиђена Законом о електронским комуникацијама, који је усклађен са европским кодом. Законом, који је ступио на снагу 2023. године, било је предвиђено да Министарство донесе правилник о техничким условима за регистрацију припејд бројева - каже Катарина Томашевић из Министарства информисања и телекомуникација.
Према њеним речима, Министарство је правилник донео у фебруару ове године и оставио дужи временски период да би сви корисници припејд броја могли благовремено да се информишу и припреме своје техничка решења и платформе за регистрацију.
Ова обавеза односи се и на оне који су почели да користе услугу пре почетка примене овог члана Закона.
Регистрација може да се заврши за пар минута у пословницама оператера, али и онлајн.
Прочитајте још
Шта је потребно за регистрацију
За регистрацију физичких лица потребно је име и презиме, претплатнички број и јединствени матични број грађана, евиденциони број странца, број личне карте или број путне исправе, а за правна лица назив и матични број правног лица и додељени претплатнички број.
- Нашим корисницима смо додатно олакшали регистрацију припејд броја путем нашег сајта и то свега траје пар минута. Корисницима који посете пословницу, наше колеге су ту да помогну и олакшају процес ако им је компликован - објашњава Мирко Којић из Телеком Србије.
До сада се није много грађана одазвало овом позиву, а уколико тако остане и до краја године, у пословницама очекују гужве.
Према подацима Регулаторне агенција за електронске комуникације и поштанске услуге (РАТЕЛ) до 31. децембра прошле године у Србији је било 38,5 одсто припејд, односно 61,5 одсто постпејд корисника.
(РТС)