Италијански адвокат Никола Касинели нашао се усред скандала, ни крив ни дужан и то после куповине фотографије британског државника, Винстона Черчила.
Овај 34-годишњак је био пријатно изненађен када је прихваћена његова понуда од 5.000 евра за копију чувеног портрета из 1941. године, названог "Лав који риче".
Продају је организовала аукцијска кућа "Sotheby's", док је Касинели морао да издвоји додатних 2.400 евра да се фотографија допреми у Ђенову. Он ју је поносно показао укућанима, а није ни слутио какво га изненађење очекује, преноси британски "Дејли мејл".
Три месеца касније, аукцијска кућа је контактирала адвоката и замолила га да припази на фотографију, јер је "покренута истрага". Заинтригиран, почео је да "гугла" и доживео шок живота.
Прочитајте још
Испоставиће се да је купио оригинал, а не копију фотографије коју је снимио угледни уметник Јусуф Карш, а током Черчиловог ратног говора у Доњем дому Канаде. Угледна аукцијска кућа то није знала, као ни италијански адвокат, а прича је доспела у јавност и обишла планету.
Поменута крађа се догодила у хотелу "Фермон Шато Лорије" у Отави, највероватније између Божића 2021. и 6. јануара 2022. Лукави крадљивац је однео оригинални портрет, а оставио фалсификат.
Лажњак је имао и Черчилов аутограм, па је требало осам месеци док отимачина није откривена. До тада, оригинал је прокријумчарен у Европу.
Представници хотела у Отави позвали су дугогодишњег асистента Јусуфа Карша, Џерија Филдера, који је помогао у инсталирању портрета пре више од две деценије. Он је био шокиран након вести о крађи.
- Ни у сну нисам сањао да ће неко ово урадити - рекао је тада.
Након истраге, адвокат је вратио портрет, док му је новац надокнађен. Пошто крађа није била пријављена у време аукције, његова куповина се сматрала легитимном.
- Цела нација је тражила ту фотографију и сматрам да је овакав епилог исправан - казао је Касинели.
У међувремену, полиција је ухапсила Џефрија Џејма Вуда (43) из Онтарија и он је оптужен за крађу фотографије, као и друга озбиљна кривична дела.
(Телеграф)