Сви ми имамо неки нерешив проблем на послу са којим се боримо. Често се појављује на дневном нивоу, а ретки срћеници барем једном месечно имају кризу коју не знају како да реше.

Стив Џобс се клео у правило до 10 минута због којег је, како је тврдио - постао паметнији.

Шта би радио Стив Џобс када би наишао на нерешив проблем на послу?

Устао би и отишао у шетњу.

"Дуга шетња је била његов омиљени начин за озбиљан разговор са самим собом", извештава Џобсов биограф Волтер Ајзаксон.

Фото: Профимедиа

 

 

"Толико времена које смо провели заједно ми смо проводили у једној од тих шетњи током којих бисмо имали врло озбиљне разговоре", присец́а се легендарни дизајнер Џони Ајвс.

За Стива Џобса та шетња није била само љубав према природи и здравом животу. Покојни шеф Епла је знао оно што је наука тек сад потврдила - ходање чини да наш мозак ради боље, помажући нам да решимо проблеме који су нас паралисали док смо седели.

Зато савремени неуронаучници препоручују да сви радимо оно што је радио Стив Џобс и да следимо његово правило од 10 минута: Ако не можете да решите тежак проблем на послу, изађите у шетњу на 10 минута, устаните, крените и видећете како ће све да се "разбистри".

О овоме прича и Митху Стороније, неуронаучница са Кембриџа која каже: "Имам неке клијенте, и… један генерални директор је усвојио правило да, ако седи испред свог компјутера са проблемом који није успео да реши 10 минута, мора одмах да напусти свој сто и оде у шетњу".

Мозак није као мишиц́и, објашњава она. Ако радите физички посао као што је онај на грађевини, ви ћете наставити да радите и радите док се не заморите сасвим. Више труда генерално доводи до више резултата.

Али за послове у којима се више ослањамо на свој мозак него на мишиц́е, овај приступ „више је више“ често има негативан ефекат. Кад год морате да смислите нову идеју или решите проблем, потребно вам је отвореније, лабаве ментално стање у коме ваш ум може да ствара нове везе и открива путеве око препрека. Само седење у канцеларији и борба за идеју доводи до фрустрације, а не до еурека тренутака.

Фото: Профимедиа

 

 

Уместо да покушавамо да форсирамо идеје, тврди Сторони, морамо да гурнемо свој мозак у оптимално стање да би стигла иновативна решења.

Шетња вас „одржава у исправном менталном стању, али у исто време, одржава вашу пажњу у покрету, јер се ваше окружење крец́е док ходате, тако да ваша пажња не може да се фокусира ни на шта. Дакле, то вам упада у главу и истражује ваше проблеме и покушава да их реши на различите начине“, каже она.

Ходање вас тера да размишљате о многим новим стварима. Али такође вас спречава да опсесивно размишљате о било којој конкретној идеји.

Ако још увек сумњате у то да ли функционише правило од 10 минута, онда достигнућа Стив Џобса треба да вас увере у то.

Исто правило користи и Марк Закерберг, тврдећи да му управо ово правило до 10 минута ходања помаже да постане иновативнији.

(Стил Курир)

БОНУС ВИДЕО