Многи возачи мисле да се просечна брзина на ауто-путевима у Србији мери од једне наплатне рампе до друге, не знајући да казна може да им стигне и на основу "контролних пунктова". 

Наведено значи да возачи више не могу да варају систем тако што на неким деоницама ауто-пута возе брже него што је дозвољено, па након тога направе паузу како би просечна брзина од једне наплатне рампе до друге била у складу са законом. Разлог за то је што се системи за контролу просечне брзине кретања налазе на укупну 62 локације на ауто-путевима у Србији. 

Фото: М. Анђела

 

Где се налазе системи за контролу просечне брзине на ауто-путевима у Србији?

Смер А (Београд - Прешево)

Београд А
Мали Пожаревац А
Умчари А
Водањ А
Смедерево А
Велика Плана А
Марковац А
Баточина А
Јагодина А
Параћин А
Појате А
Алексинац А
Ниш север А
Ниш југ А
Смер А (Београд - Шид)

Пећинци А

Сремска Митровица А
Кузмин А
Адашевци А
Смер А (Београд - Суботица)

Инђија А
Бешка А
Ковиљ А
Нови Сад - југ А
Змајево А
Врбас А
Бачка Топола А
Жедник А
Смер А (Београд - Чачак)

Уб А
Лајковац А
Љиг А
Таково А
Прељина А
Смер Б (Прешево - Београд)

Фото: А.Ровчанин

 

Ниш југ Б
Ниш север Б
Алексинац Б
Појате Б
Параћин Б
Јагодина Б
Баточина Б
Марковац Б
Велика Плана Б
Смедерево Б
Водањ Б
Умчари Б
Мали Пожаревац Б
Београд Б
Смер Б (Шид - Београд)

Моровић Б
Кузмин Б
Сремска Митровица Б
Пећинци Б
Смер Б (Суботица - Београд)

Жедник Б
Бачка Топола Б
Врбас Б
Змајево Б
Нови Сад - север Б
Ковиљ Б
Бешка Б
Инђија Б
Смер Б (Чачак - Београд)

Прељина Б

Таково Б
Љиг Б
Лајковац Б
Уб Б

Кад стижу казне за начињен прекршај?

Фото: Shutterstock

 

Једна Београђанка је испричала за наш портал да је током последња два месеца добила чак три казне за прекорачење брзине на ауто-путу. Како нам је навела, једна од њих се односила на вожњу у септембру 2023. године. Запрепашћена што је за кратко време добила толики број казни, запитала се после колико возачи треба да очекују да ће им стићи обавештење да морају да плате јер су начинили прекршај.

Не мали број возача се пита колико времена је потребно да стигне казна уколико прекораче дозвољену брзину. Начелнк Управе саобраћајне полиције, пуковник полиције Славиша Лакићевић објаснио је за портал МОНДО да Управа саобраћајне полиције након достављања података о учињеном саобраћајном прекршају од стране ЈП "Путеви Србије" врши даљу обраду прекршаја.

"Након учитавања прекршаја у систем, власнику возила којим је учињен прекршај упућује се позив да у року од осам дана достави потпуне и тачне податке о идентитету лица које је учинило прекршај. Уколико возилом у тренутку чињења прекршаја није управљао власник, власник возила је дужан да достави писану изјаву оверену од стране надлежног органа на основу које се на неспоран начин може утврдити које лице је управљало возилом у време чињења прекршаја", казао нам је Лакићевић.

Додао је да су на ауто-путевима постављени портали на којим се исписују обавештења за возаче, а једно од обавештења које се даје на наведеним порталима је и обавештење о контроли просечне брзине.

Током прошле године, коришћењем овог система откривено је око 100.000 прекршаја прекорачења брзине.

(Мондо.рс)

БОНУС ВИДЕО: