Велики број радних места у Србији доноси бенефицирани радни стаж. Поједини запослени који раде у ковачницама могу да рачунају на то да ће раније испунити услов за одлазак у пензију. Ми смо издвојили пет занимања, а то су: ковач и помоћник ковача на слободном ковању отковака, ковач и помоћник ковача на ковању отковака чекићима тежине бата од 1500Н и навише, грејању материјала, уклањању окрзотине, ковању отковака и калибрисању отковака на пресама и брусач на чишћењу отковака и отпресака.
Правилник о радним местима, односно пословима на којима се стаж осигурања рачуна са увећаним трајањем утврђује радна места на којима је рад нарочито тежак, опасан и штетан за здравље и поред тога што су примењене све опште и посебне заштитне мере утврђене прописима.
Такође утврђује и радна места, на којима је обављање професионалне делатности ограничено навршењем одређених година живота или на којима због природе и тежине посла физиолошке функције опадају у тој мери да онемогућавају њено даље успешно обављање.
Степен увећања стажа зависи од тежине, опасности и штетности рада, односно од природе посла. За сваких 12 месеци ефективно проведених на радном месту они могу да се рачунају као 14, 15, 16. или 18. месеци стажа осигурања.
Тако су овим правилником регулисана и радна места која су наведена на почетку текста а која се односе на ковачнице. Радна места ковач и помоћник ковача на слободном ковању отковака имају бенефицираани радни стаж од три месеца, односно њима се 12 месеци рада рачуна као 15.
Прочитајте још
Радна места ковач и помоћник ковача на ковању отковака чекићима тежине бата од 1500Н и навише, грејању материјала, уклањању окрзотине, ковању отковака и калибрисању отковака на пресама, као и брусач на чишћењу отковака и отпресака имају бенефицирани радни стаж од два месеца, односно њима се 12 месеци рада рачуна као 14.
Иначе, да би се стаж осигурања рачунао са увећаним трајањем потребно је да се лице ефективно бавило опасним пословима минимум десет година, за старосну пензију и пет година за инвалидску пензију. Такође, право на бенефицирани радни стаж имају и сви који сами себи плаћају стаж, под условом да се утврди да су заиста радили тешке и опасне послове који су законски обухваћени овом бенефицијом.
Подсетимо, раније смо писали да рудари у Србији у просеку зарађују око 123.000 динара месечно и да због опасности коју са собом носи њихов посао остварују право на бенефицирани радни стаж.