Veliki broj radnih mesta u Srbiji donosi beneficirani radni staž. Pojedini zaposleni koji rade u kovačnicama mogu da računaju na to da će ranije ispuniti uslov za odlazak u penziju. Mi smo izdvojili pet zanimanja, a to su: kovač i pomoćnik kovača na slobodnom kovanju otkovaka, kovač i pomoćnik kovača na kovanju otkovaka čekićima težine bata od 1500N i naviše, grejanju materijala, uklanjanju okrzotine, kovanju otkovaka i kalibrisanju otkovaka na presama i brusač na čišćenju otkovaka i otpresaka.
Pravilnik o radnim mestima, odnosno poslovima na kojima se staž osiguranja računa sa uvećanim trajanjem utvrđuje radna mesta na kojima je rad naročito težak, opasan i štetan za zdravlje i pored toga što su primenjene sve opšte i posebne zaštitne mere utvrđene propisima.
Takođe utvrđuje i radna mesta, na kojima je obavljanje profesionalne delatnosti ograničeno navršenjem određenih godina života ili na kojima zbog prirode i težine posla fiziološke funkcije opadaju u toj meri da onemogućavaju njeno dalje uspešno obavljanje.
Stepen uvećanja staža zavisi od težine, opasnosti i štetnosti rada, odnosno od prirode posla. Za svakih 12 meseci efektivno provedenih na radnom mestu oni mogu da se računaju kao 14, 15, 16. ili 18. meseci staža osiguranja.
Tako su ovim pravilnikom regulisana i radna mesta koja su navedena na početku teksta a koja se odnose na kovačnice. Radna mesta kovač i pomoćnik kovača na slobodnom kovanju otkovaka imaju beneficiraani radni staž od tri meseca, odnosno njima se 12 meseci rada računa kao 15.
Pročitajte još
Radna mesta kovač i pomoćnik kovača na kovanju otkovaka čekićima težine bata od 1500N i naviše, grejanju materijala, uklanjanju okrzotine, kovanju otkovaka i kalibrisanju otkovaka na presama, kao i brusač na čišćenju otkovaka i otpresaka imaju beneficirani radni staž od dva meseca, odnosno njima se 12 meseci rada računa kao 14.
Inače, da bi se staž osiguranja računao sa uvećanim trajanjem potrebno je da se lice efektivno bavilo opasnim poslovima minimum deset godina, za starosnu penziju i pet godina za invalidsku penziju. Takođe, pravo na beneficirani radni staž imaju i svi koji sami sebi plaćaju staž, pod uslovom da se utvrdi da su zaista radili teške i opasne poslove koji su zakonski obuhvaćeni ovom beneficijom.
Podsetimo, ranije smo pisali da rudari u Srbiji u proseku zarađuju oko 123.000 dinara mesečno i da zbog opasnosti koju sa sobom nosi njihov posao ostvaruju pravo na beneficirani radni staž.