Микроталасне могу бити практичан начин за поново загревање хране у тренутку нужде, при чему истовремено уништавају бактерије и чине вашу храну безбедном. Међутим, микроталасне пећнице су и познате по томе што неравномерно кувају храну, што омогућава да штетне бактерије преживе.

Према подацима са сајта ФоодСафетy.гов, један од шест Американаца годишње оболи од болести које се преносе храном (познатог као тровање храном). Највећи кривци су бактерије, укључујући салмонелу, листерију и Е. цоли.

“Када поново загревате храну у микроталасној пећници, храну је потребно мешати барем једном како би се равномерно распоредила топлота, а затим је поново ставити у микроталасну пећницу да достигне одговарајућу температуру (најмање 74°Ц),” каже Мици Баум, извршна директорка организације Стоп Фоодборне Иллнесс, те додаје: “Пажљиво пратите безбедне упутства за кување са паковања. Ова упутства су развијена и тестирана од стране научника за безбедност хране како би помогла да ви и ваша породица останете сигурни.”

Фото: Профимедиа

 

Да бисте осигурали да је ваша храна правилно загрејана, користите термометар за храну да бисте проверили да ли је храна достигла одговарајућу температуру.

Три намирница које никада не треба поново загревати у микроталасној

Дохрана или мајчино млеко

Иако микроталасна пећница брзо загрева дохрану и мајчино млеко, ово никада не треба бити начин на који их загревате.

“Микроталасно загревање дохране или мајчиног млека може изазвати неравномерно загревање, стварајући вруће тачке у боци,” каже Џона Блејк, професорка нутриционизма и регистрована дијететичарка на Универзитету Бостон (БУ) и ауторка књиге Нутритион & Yоу.

Фото: Shutterstock

 

Пуњена живина

„Пуњење живине никада не треба подгревати у микроталасној пећници“, каже Др. Барбара Ковалкик, ванредна професорка и директорка Института за безбедност хране и безбедност исхране на Универзитету Џорџ Вашингтон. “Пуњена живина може бити означена као ‘спремна за кување’, али је не треба кувати само у микроталасној пећници. Храна означена као ‘спремна за јело’ је сигурнија”, каже докторка.

УСДА додаје да иако пилетина може брзо да се угреје, пуњење унутра можда неће досећи одговарајућу температуру потребну за уништавање штетних бактерија – што оставља висок ризик од тровања храном.

Фото: Профимедиа

 

Маринаде за сирово месо или живину

Иако маринаде пружају дивне укусе сировим, протеинским намирницама пре кувања, не треба користити нескувану маринаду као завршни сос за кувано месо или живину.

Фото: Shutterstock

 

“Нескувана маринада може садржати патогене који могу изазвати тровање храном. Маринаде морају прво да се прокувају да би уништиле патогене који могу да вас разболе,” каже др Блејк, и додаје: “Пошто микроталасна пећница узрокује неравномерно загревање, патогени могу и даље остати након загревања. Никада не бих поново користила маринаду, чак иако је прокувана у лонцу на шпорету. Боље је бити сигуран него жалити”, преноси Параде.

(Еспресо.рс)

БОНУС ВИДЕО: