Овај празник је и слава српског манастира Хиландара на Светој Гори, а манастири Брадача, Света богородица у Сићеву, Каленић и Ваведење пресвете богородице у Београду су посвећени овом празнику.

У народу се овај празник назива и Света Пречиста, а уједно и Женска Богородица. На овај празник се светкују родитељ и нероткиња, а многи се на овај дан и причешћују. Према народном веровању на дан празника не раде велики послови, а осим што је многим породицама слава, Ваведење је дан који светкују и сточари. На овај дан верници треба да се окрену молитви и одласку у цркви на литургију.

Како је Пресвета Богородица ушла у храм?

Марија је, као трогодишње дете, у складу са заветом родитеља, Јоакима и Ане, да ће, ако добију пород, дете предати Богу у храм. Доведена је из Назарета у Јерусалим где је на улазу дочекао отац Јована Претече, првосвештеник Захарије. Улазак је праћен свечаном поворком Јоакимових и Аниних сродника.

Испред Марије ишле су девице са упаљеним свећама. Иза њих ходала је Пресвета Дева свечано одевена и украшена, између своје мајке и оца. На уласку у храм, првосвештеник ју је увео у најсветије место храма иза друге завесе. Родитељи су тада принели жртву Богу, примили благослов од свештеника и вратили се кући, а Марија, остала је у храму, где је боравила девет година.

(Она.рс)

БОНУС ВИДЕО: