До краја ове године остало је још мање од месец дана. Нова година нам ускоро долази, а са њом долазе и нови нерадни дани. Прве дане наредне године нећемо радити, док ћемо током целе 2025. године имати укупно 21 нерадни дан.

Први нерадни дани очекују нас већ на самом почетку јануара, а када саберемо цели јануар имаћемо укупно три нерадна дана. У складу са договором са послодавцем и колегама запослени могу да споје дане како би добили целу недељу одмора.

Предлози за више дана одмора

Први начин: Да узмете слободно, односно дане одмора понедељак и уторак (30. децембар. и 31. децембар), и онда имате укупно 4 слободна дана.

Други начин: Узмете од одмора слободан петак (трећи јануар), и добијете три слободна дана (1. 2. и 3.), када се споји за викендом, опет сте "добри" укупно пет дана.

Трећи начин: Да узмете три дана одмора те недеље и спојите целу недељу (30. децембар 31. децембар и 3. јануар), бројено с викендима, имате приличан број слободних дана.

Четврти начин: За оне амбициозније, али и срећнике којима то радно место дозвољава, постоји шанса да споје све до Божића. У овој калукалацији, поред комбинације из треће тачке, потребно вам је да узмете и 6. јануар као дан одмора.

То значи да бисте укупно узели четири дана годишњег одмора, плус три празнична дана, што је у збиру седам радних дана одмора.

Нерадни дани у 2025. години

Како је већ поменуто, током 2025. године чека нас тачно 21 нерадни дан. Већ у јануару месецу имаћемо три нерадна дана. Нова година, односно 1. и 2. јануар обележавају се нерадно, а након тога и 7. јануара, када се слави Божић.

Одмах након јануара, у фебруару нас очекују још три нерадна дана. То су 15. 16. и 17. фебруар када се у Србији обележава Дан државности. Припадници исламске вероисповести нерадно ће прославити 30. марта први дан Рамазанског бајрама. У месецу априлу нас очекују васкршњи празници, који се такође обележавају нерадно. 18. 19. 20. и 21. април су дани којима се неће радити. Почетак маја месеца је нерадан, 1. и 2. мај сви запослени ће имати слободне дане.

Припадници исламске вероисповести 6. јун ће прославити нерадно, када се обележава први дан Курбанског бајрама. Након јуна месеца наредни слободни дани су тек у новембру, 11. новембра обележава се Дан примирја у Првом светском рату, а након тога нерадно ће се празновати 25. децембар када се обележава први дан Божића за све припаднике католичке вероисповести.

Ко не ради за време државних празника

У дане државних и верских празника који се празнују у Србији "не раде државни и други органи, привредна друштва и други облици организовања за обављање делатности или услуга, осим на Дан победе који се празнује радно", предвиђа закон. Овај пропис, такође, предвиђа и за кога је обавезно да ради на нерадне дане.

Државни и други органи, привредна друштва и други облици организовања за обављање делатности или услуга дужни су да, у складу са законом и прописима донесеним на основу закона, обезбеде непрекидно обављање делатности, односно услуга и у дане државних и верских празника који се празнују у Србији ако би због прекида обављања делатности, односно услуга настале штетне последице за грађане и државу, стоји у овом пропису.

На нерадне дане државних празника могу да раде и привредна друштва чија природа делатности, или технологија процеса рада захтева - непрекидан рад.

БОНУС ВИДЕО: