Стефан Нови је живео и страдао у 8. веку. Легенда каже да се још и пре Стефановог рођења знало да ће се родити посебан човек. Стефанова мајка Ана, према предању, често је одлазила у цркву и молила Бога да јој подари сина.

Молећи се тако једном у цркви Влахерни пред иконом Пресвете Богородице, ухватио ју је лак сан, у коме јој се јавила Богородица са речима: "Иди, жено, с миром, према молитви твојој имаш сина у утроби својој".

Тако је и било. Ана је родила сина Стефана. У 16. години он је примио иночки чин и почео да живи монашким животом строго постећи и пазећи да живот проведе очишћен од грехова.

Његов начин живота привукао је и друге, па је ускоро овај светитељ имао много ученика. Тако би вероватно још дуго живео у миру да се у хришћанској цркви није догодио жестоки сукоб између оних који подржавају осликавање светитеља и њихових житија на иконама и оних који су против тога – иконоборство.

Цар Константин Копроним почео је тада да прогони и уништава иконе, а Стефан му се успротивио. Убрзо је био прогнан на острво Проконис, потом доведен у Цариград, окован и бачен у тамницу, где су га дочекала 342 заточена монаха због иконопоштовања.

Након тога Стефан је био осуђен на смрт, изведен и вучен улицама Цариграда док му се маса јеретика подсмевала и тукла га. На крају, неко из окупљене масе ударио је светитеља по глави и тако је Свети Стефан преминуо 767. године у 53. години свог земаљског живота.

Стефан Нови у народу није много познат, али је ипак нарочито поштован међу сестринством манастира Грачаница где се чува део руке овог светитеља.

Фото: СПЦ

 

 

Не зна се тачно ко је донео руку преподобномученика Стефана, али се зна да је она била закопана у манастиру посвећеном Успењу Пресвете Богородице. Касније је, према предању, свештеник из Призрена у сну имао виђење и свете мошти су пронађене. Рука Стефана Новог представљају велику светињу читавог краја, а верује се да помаже паровима који не могу да имају деце, лечи душевне болести, али и даје утеху свима који са собом носе јаку веру у добро и Бога.

Према народним веровабњима на данашњи дан посебно не треба лагати и обмањивати друге људе.