Stefan Novi je živeo i stradao u 8. veku. Legenda kaže da se još i pre Stefanovog rođenja znalo da će se roditi poseban čovek. Stefanova majka Ana, prema predanju, često je odlazila u crkvu i molila Boga da joj podari sina.

Moleći se tako jednom u crkvi Vlaherni pred ikonom Presvete Bogorodice, uhvatio ju je lak san, u kome joj se javila Bogorodica sa rečima: "Idi, ženo, s mirom, prema molitvi tvojoj imaš sina u utrobi svojoj".

Tako je i bilo. Ana je rodila sina Stefana. U 16. godini on je primio inočki čin i počeo da živi monaškim životom strogo posteći i pazeći da život provede očišćen od grehova.

NJegov način života privukao je i druge, pa je uskoro ovaj svetitelj imao mnogo učenika. Tako bi verovatno još dugo živeo u miru da se u hrišćanskoj crkvi nije dogodio žestoki sukob između onih koji podržavaju oslikavanje svetitelja i njihovih žitija na ikonama i onih koji su protiv toga – ikonoborstvo.

Car Konstantin Kopronim počeo je tada da progoni i uništava ikone, a Stefan mu se usprotivio. Ubrzo je bio prognan na ostrvo Prokonis, potom doveden u Carigrad, okovan i bačen u tamnicu, gde su ga dočekala 342 zatočena monaha zbog ikonopoštovanja.

Nakon toga Stefan je bio osuđen na smrt, izveden i vučen ulicama Carigrada dok mu se masa jeretika podsmevala i tukla ga. Na kraju, neko iz okupljene mase udario je svetitelja po glavi i tako je Sveti Stefan preminuo 767. godine u 53. godini svog zemaljskog života.

Stefan Novi u narodu nije mnogo poznat, ali je ipak naročito poštovan među sestrinstvom manastira Gračanica gde se čuva deo ruke ovog svetitelja.

Foto: SPC

 

 

Ne zna se tačno ko je doneo ruku prepodobnomučenika Stefana, ali se zna da je ona bila zakopana u manastiru posvećenom Uspenju Presvete Bogorodice. Kasnije je, prema predanju, sveštenik iz Prizrena u snu imao viđenje i svete mošti su pronađene. Ruka Stefana Novog predstavljaju veliku svetinju čitavog kraja, a veruje se da pomaže parovima koji ne mogu da imaju dece, leči duševne bolesti, ali i daje utehu svima koji sa sobom nose jaku veru u dobro i Boga.

Prema narodnim verovabnjima na današnji dan posebno ne treba lagati i obmanjivati druge ljude.