Природно је препоставити да тако спречавају бактеријску контаминацију, али то није једини разлог. Специјалиста хирургије и спортске медицине, др Грегори Чејејан, објавио је тим поводом снимак на ТикТоку и затекао многе који су га погледали. Његов снимак има више од осам милиона прегледа, а лекар објашњава детаље процедуре, преноси Мирор.

- Док држите уздигнуте руке капљице воде се сливају са шака, у том тренутку најстерилнијег дела тела, према лактовима. Уколико бисте руке држали на доле, вода би се сливала у супротном смеру, с делова који можда нису опрани - казао је.

Његово објашњење стоји и у упутству Центра за иновације у настави Универзитета Хонг Конг (ТАЛИЦ): “Хируршко рибање уклања клице и бактерије. Након прања, држите руке изнад струка, а испод рамена. Опране руке се сматрају контаминираним уколико су испод струка, док хируршко одело и рукавице представљају баријеру између пацијента и здравственог радника”.

@tjnortho Ever wondered why surgeons walk into the operating room with their hands up? 🖐️ Dr. T explains why. #orthopedicsurgeon #behindthescenes #medical ♬ Storytelling - Adriel

Исто проналазимо и у поступку хигијенског прања руку пред интервенције.

Прва фаза подразумева прање неутралним сапуном, млазом текуће воде, док медицинско особље води рачуна да руке буду благо подигнуте и савијене у лактовима, како би се вода сливала од врхова прстију.

Друга фаза је слична, користи се стерилна четка и дезинфекционо средство, а руке се испирају од врхова прстију према лактовима. Трећа фаза је прање руку другом четком, од шака и трећина подлактице.

Након завршеног прања врши се брисање руку стерилном газом или компресом, које се спроводи од врхова прстију према лактовима.

Пошто је др Грегори Чејејан објавио снимак, многи корисници ТикТока су били изненађени. Један је написао: “Сада знам зашто толико воде рачуна о положају руку”, а други се надовезао: “Прилично уредно”.

БОНУС ВИДЕО: