Јер, међу члановима клуба Менса, највеће међународне организације која окупља натпросечно интелигентне људе, има домаћица, сељака, физичких радника, занатлија, али и врхунских интелектуалаца, бизнисмена, уметника и политичара. У нашој Менси могу се срести - од двоструког првака Јејла у математици, преко манекенки, полицајаца, певачице, доктора наука и професора, све до домаћице (која ће, додуше, за неколико секунди израчунати проценте учешћа свих састојака у гибаници). У њој је и једна кнегиња.
До сада се око 9.000 становника Србије може похвалити веома високим коефицијентом интелигенције јер су положили Менсин тест. Тај тест може да реши само два процента људи на планети. Менса има око 140.000 чланова у више од 100 земаља, а од Србије већи број чланова на милион становника има тек десетак земаља. Иначе, половину становништва чине просечно интелигентне особе и њихов IQ је између 90 и 110. Сви који имају изнад 110 IQ спадају у натпросечне. Коефицијент интелигенције изнад 130 показује надареност, а људи који остваре резултат изнад 148 по Кателовој скали испуњавају услов да уђу у Менсу.
- Око 33 одсто људи који се код нас тестирали, положили су тест - каже за "Новости" Александра Боровић, председница српског огранка Менсе.
- Ретко када неко тестира из забаве. Просечна старост чланова је око 36 година, што нас сврстава у ред најмлађих Менси у свету. На тестирање долази чак 80 одсто мушкараца, који чине око 70 процената чланства. Последњих година највише нових чланова се бави информационим технологијама.
Чланови Менсе су Шерон Стоун, Квентин Тарантино, Мадона, Џоди Фостер, Стив Мартин, Синди Крафорд... Досад највиши IQ измерен је код колумнисткиње Мерилин Вос Савант - 228, а у самом врху су научник и писац Исак Асимов, председник "Форда" Доналд Петерсон, проналазач мини-компјутера "спектрум" Клајв Синклер... Наши познати чланови Менсе су писац Урош Петровић, који је једно време био председник српског огранка, и кнегиња Љубица Карађорђевић.
Прочитајте још
- Љубица је положила тест пре него што је постала кнегиња. Недавно је обновила чланство, јер жели да преко своје фондације ради са даровитом децом - каже Александра Боровић.
- У Менси је и неколико наших младих, даровитих глумаца.
Име овог нарочитог састајалишта долази из латинске речи која дословно значи сто. Ради се вероватно о игри речи, будући да латинска реч "менс" значи разум, ум, мисаони дух, што ће рећи да се ради о столу око кога се окупљају генијалци. Родоначелницима покрета сматрају се извесни енглески адвокат Ролан Берил и научник др Ланселот Вер, који су у Лондону 1946. основали Менса клуб. Менса Југославије основана је званично 16. децембра 1989. у Загребу, мада су прва тестирања одржана у Београду, септембра 1988. Више од 1.000 чланова широм тадашње, велике Југославије сврстала је нашу земљу, по бројности, на четврто место у Европи. Током ратних деведесетих, Менса Југославије престала је са радом. У Новом Саду формирана је 1997. регионална Менса војвођанске регије, а коју годину касније оживела је у и Београду.
- Менсиним тестом се мери само логичка интелигенција која представља способност брзог сналажења и решавања логичких проблема у кратком временском року - каже Боровићева.
- Ти тестови показују потенцијал, а ко ће га како искористити зависи од много фактора, од вртића, родитеља, школе, друштва, окружења.
За решавање Менсиног теста није потребно бити чак ни писмен, познавати математику, могу да га решавају далтонисти... Чине га, наиме, визуелни задаци, у црно-белој техници. Урађен је тако да било какво знање из система школовања не значи много. Има 36 задатака и предвиђено време за решавање је 40 минута. Двадесет осам тачних одговора доноси магичну бројку од 148 IQ. Занимљиво је да је петина чланова Менсе леворука.
- Типични "менсаши" су - каже саговорница - једну школу завршили, а другом се баве.
Имају широк спектар интересовања. Колега је завршио геодезију, али се преоријентисао на програмирање и успешан је у томе. Ја сам дипломирани просторни планер, а била сам туристички водич, радила у канадској амбасади, па у међународном Црвеном крсту. Често се догађа да се наши чланови баве нечим што им је био хоби. Специфична особина натпросечно интелигентних људи је и да не воле кад им неко каже да морају нешто да ураде. Не воле правила и раде ствари на неки свој начин. Једноставно се опиру "укалупљивању".
Особе са високим IQ имају често неуобичајено виђење тога шта је успех. На пример, претходни председник Менсе Србије Урош Петровић се бавио фотографисањем свадби и утакмица, вајањем глинених фигура, трговином и шпедицијом у државној фирми, имао је продавницу кућних љубимаца, украсног цвећа. Деведесетих је био веома успешан директор представништва једне стране фирме у Београду, али је уочио да због посла не стиже да прати одрастање свог сина. Ту позицију је напустио и отад води другачији начин живота.
Један од највише награђавиних дечјих писаца код нас својевремено је био четврти на листи најинтелигентнијих људи на свету.
- Натпросечно интелигентни људи јесу "обичан свет", са једном, наслеђеном, непроменљивом и ничим заслуженом генетском карактеристиком - високом логичком интелигенцијом. То је као кад носиш ципеле број 47 - каже нам Петровић.
- Поред брзог размишљања, једини заједнички имениоци које сам приметио су високи степен радозналости и склоност ка више различитих интересовања. Због те чињенице, чланство у Менси није разлог за неки претерани понос, али јеста драгоцена прилика да упознате много занимљивих људи, од којих су неки прави бисери.
УЧЕНИ ДИЛЕТАНТ
Још је Хераклит сматрао да "памет" није механичко усвајање правила, термина и законитости, већ вештина да се та правила употребљавају. У фолклору свих народа постоји лик класичне "будале" која у невреме паметно говори. Постоји такође и лик "ученог дилетанта" који, истина, поседује велику залиху разноразних знања, али у најобичнијим животним ситуацијама није у стању да их употреби. Често и једном и другом говоримо да нису паметни.
ФИЛМАЏИЈЕ ГЕНИЈАЛЦИ
Необичан је случај једног од најбољих редитеља данашњице Квентина Тарантина, који упркос чињеници да је напустио школу са 16 година, има IQ 160. Иако се прославио улогама неинтелигентних и помало смотаних ликова, глумац Стив Мартин је врло интелигентан и свестран. Шерон Стоун многи памте по изазовној улози и изванредној глуми у легендарном филму "Ниске страсти", а она је са IQ 154 заправо геније и један од најпознатијих признатих чланова Менсе.
- Да балкански мушкарац баш и није спреман да га будућа супруга, не дао бог, засени својом интелигенцијом, показују и истраживања - каже Урош Петровић.
- Са порастом IQ за само 16, вероватноћа да ће се жена удати смањује се за 30 одсто, док је код мушкараца обрнуто - што паметнији, то пожељнији за брак. Слична истраживања показала су да ситни криминалци имају IQ много испод просека, али су зато врхунски криминалци углавном генијалци.
Новости