Риба не може да се удави јер је дављење - смрт која настаје након утапања у течност.

Међутим, риба може да се угуши кад слатка вода не садржи довољно раствореног кисеоника, што може да буде резултат еутрофикације (вишак хранљивих материја у води) или због суше.

Морају стално да пливају

Многе рибе морају стално да пливају како би вода увек текла поред њихових шкрга.

Огромне ајкуле не могу да преживе када их, након што им одстране пераје, баце назад у море, јер без пераја не могу да пливају и зато ће се угушити. Неке рибе, међутим, могу да пумпају воду кроз уста и преко шкрга, што значи да извесно време не морају да пливају.

FOTO: GROK AI Twitter

 

Рибе се могу угушити ако им се шкрге оштете опремом за пецање, на пример, или у борби са грабљивцем. И болест може бити фактор гушења рибе, јер се бактерије могу везати за шкрге, блокирајући их у филтрирању кисеоника.

Риба која дише ван воде

Ако се риба нађе ван воде, шкрге јој се слепљују и смањују простор за размену гаса што на крају доводи до гушења. Занимљиво је да неке рибе могу да преживе ван воде дуже од других.

Тако јужноамеричка арапаима, највећа слатководна риба на свету која порасте око 3 метра.  има веома мале шкрге, а модификовани рибљи мехур омогућава јој да узима кисеоник из ваздуха. Због тога арапаима може да преживи ван воде до 24 сата.

FOTO: GROK AI Twitter

 

Постоји риба која може да удише ваздух. То је плућна риба. Први пут појавила се пре око 400 милиона година, а данас постоји шест живих врста које живе у рекама и језерима у Африци, Аустралији и Јужној Америци.

Ове рибе излазе на површину да дишу, увлачећи ваздух у своја примитивна плућа која су адаптација рибљег мехура. Ова анатомија им омогућава да преживе током периода суше, када се закопају у блато.

(ДисцоверWилдЛифе.цом)

БОНУС ВИДЕО: