Талеб је на друштвеним мрежама подржавао странку Алтернатива за Немачку (АфД).
Пре напада, Талеб А. је у стотинама постова на свом "X" налогу тврдио да је постојала завера немачких власти против саудијских избеглица. Такође је често спомињао "тајне операције". Отворено је признао мржњу према исламу и рекао да је тражио освету за то што Немачка, како је тврдио, жели да "исламизује" Европу.
Он је наводно оптужио Ангелу Меркел, бившу немачку канцеларку, да жели да "исламизира" Немачку својом одлуком да задржи границе земље отворене за избеглице 2015. године, што је довело до тога да стотине хиљада људи стижу са Блиског истока, посебно из Сирије и Ирака, преноси Гардијан.
У једној од својих објава на "X" од 13. августа, написао је на арапском: "Уверавам вас: ако Немачка жели рат, добиће га. Ако Немачка жели да нас убије, ми ћемо их заклати, умрети или поносно отићи у затвор."
Потом је наставио: "Пошто смо исцрпели сва мирољубива средства, наишли смо само на више злочина од стране полиције, државне безбедности, јавног тужилаштва, правосуђа и министарства унутрашњих послова. Мир им не користи".
Прочитајте још
У другом посту у мају, написао је да очекује да ће умрети ове године. Он даље тврди да су немачке власти корумпиране и додаје: "Тражићу правду по сваку цену."
Постоје извештаји, који се позивају на власти Саудијске Арабије, да су тамошње безбедносне службе у неколико наврата упозоравале немачке власти на нападача и његове екстремистичке ставове.
Прекретница за Талеба А. је можда била одобрење његовог захтева за азил 2016. Тада је јавно објавио чињеницу да се одрекао вере као муслиман. Рекао је да је то окренуло његову породицу и пријатеље против њега, као и многе његове пацијенте.
Такође је отворио свој налог на тадашњем Твитеру и почео јавно да осуђује ислам.
Радио је на клиници удаљеној 15 километара од Магдебурга као консултант за психијатрију и психотерапију.
Како преноси "Шпигл", немачки суд га је осудио пре једанаест година, 2013. године због "нарушавања јавног мира претњом кривичним делом". То значи да су га власти већ тада сматрале опасним и веровале да је веродостојно да може да изврши своје претње.
Окружни суд у Ростоку га је стога 4. септембра 2013. године осудио на новчану казну од 900 евра. Очигледно је Талеб А. у то време живео на Харцу ИВ.
Само три године касније поднео је захтев за азил у Немачкој. И његова пријава је одобрена, брже него иначе, у року од четири месеца.
Талеб А. је такође требало да се поново појави пред судом недавно — дан пре злочина, у четвртак ове недеље. Судски спор је требало да буде о "злоупотреби хитних позива" из фебруара 2024. године.
Талеб А. се појавио у полицијској станици у Берлину да поднесе пријаву. Док је још био на лицу места, позвао је број хитне помоћи ватрогасне службе и деловао је збуњено.
Према писању "Шпигла", добио је казну од 600 евра. Човек чији је напад на божићну пијацу коштао живота најмање петоро људи, прескочио је жалбено рочиште заказано за 19. децембар.
Према информацијама "Шпигла", Талеб А. је неколико пута боравио у новембру и децембру у хотелу Маритим у Магдебургу. Часопис наводи, позивајући се на безбедносне изворе, да се он можда тамо, током тог периода припремао за тамошњи злочин.
Полиција претпоставља да је у питању усамљени играч
Сада постоје почетна сазнања о осумњиченом. Према наводима полиције, истражни органи и даље претпостављају да је нападач био усамљени извршилац.
- Тренутно немамо доказа о саучесницима - рекла је портпаролка полиције.
У току је претрес у Бернбургу, а према званичним информацијама, осумњичени је саслушан током ноћи.
Властима није познат као исламиста.
Уствари, неколико медија, укључујући "Шпигл", известило је да је специјалиста психијатрије и психотерапије првобитно дошао у Немачку 2006. године као активиста за избеглице. Међутим, после тога се вероватно променио.
Недавно је човек, који је 2016. дошао као избеглица, отворено исказао симпатије према АфД на мрежи "Икс".
Поред тога, у снимку објављеном пре осам дана на исламофобичном америчком блогу, он је ширио тезе о "тајној операцији" немачке државе како жели да "лови бивше муслимане Саудијце широм света и уништи им животе, док су истовремено давани азили сиријским џихадистима."
Он је радио на помагању бившим муслиманима, посебно женама, да побегну из Саудијске Арабије након што су окренули леђа вери.
Неколико страних влада осудило је смртоносни напад, укључујући и Саудијску Арабију.
- Краљевина изражава солидарност са немачким народом и породицама жртава - написало је Министарство спољних послова у саопштењу "Икс", не помињући осумњиченог који је из Саудијске Арабије.
Сједињене Државе су изразиле солидарност и спремност да пруже подршку једном од својих најближих партнера и најјачих савезника, рекао је портпарол Стејт департмента Метју Милер.
Иначе, према првим резултатима, Талеб је у тренутку напада био дрогиран. У питању је тест који полиција користи као први корак да открије могућу употребу дроге код криминалаца или алкохолисаних возача.
Штап се користи за узимање пљувачке од осумњичених и капање на тест траку. Различите боје затим показују полицајцима о којој дроги је реч.
Овај тест може да открије конзумацију до седам врста дрога, укључујући канабис, опијате, кокаин, амфетамине, метамфетамине (МДМА, екстази), бензодиазепине.
Да подсетимо, Талеб, који је по струци психијатар и дошао је из Саудијске Арабије, убио је најмање четворо људи, међу којима је и дете, када се у црном БМW-у закуцао у посетиоце вашара у петак увече.
Он је наводно возио 400 метара унутар вашара, пре него што је ухапшен.
Полиција још увек није објавила мотив злочина, док Билд пише да је више од 200 људи повређено.