Месеци су пролазили, а Прајс почео да сања о дану када ће се поново вратити у домовину. У рову на Западном фронту био је све до новембра 1918. године.

О крају рата и славној победи шушкало се већ недељама. Ипак, немачке јединице стациониране у Белгији се нису предавале и борбе су вођене једнаком жестином као свих претходних година.

Најнесрећнији човек на свету

Редов Прајс је био део похода за заузимање села Аври. Он и његова патрола кренули су ка низу кућа са намером да пронађу митраљеско гнездо које је на њих пуцало данима.

Према званичној верзији догађаја од тог кобног дана, Прајсова патрола је ушли у кућу за којој се претпостављало да се у њој крију Немци, али се непријатељ већ склонио. Екипа је продужила у следећи кућу која је такоће била празна. Игра мачке и миша се наставила… Прајс и његови саборци ишли су из куће у кући, и стизали увек прекасно да ухвате непријатеља који би се у последњи час повукао.

ФОТО: ГРОК вештачка интелигенција твитер

 

У једном тренутку, каже извештај, Прајс је супротно саветима својих сабораца изашао на улицу. Немачки снајпериста само је то чекао. Погодио га је у пределу срца у 10 сати и 57 минута. Џорџ Лоренс Прајс преминуо је у 10:58.

Примирје којим је Велики рат завршен потписано само два минута касније. Џорџ Лоренс Прајс добио је своју славу. Постао је последња жртва Првог светског рата.

Сећање на палог друга

На педесетогодишњицу Прајсове смрти преживели саборци из његове чете су поставили спомен плочу на кућу близу места на којем је страдао. На њој пише:

“У спомен на Редова Џорџа Лоренса Прајса припадника 28-ог Северозападног батаљона, Шесте канадске пешадијске бригаде. Друге канадске дивизије, погинулог близу овог места у 10 часова и 58 минута 11. новембра 1918. Последњи канадски војник који је погинуо на западном фронту у Првом светском рату. Спомену плочу подигли његови саборци 11 новембра 1968.”
У међувремену кућа је срушена, а спомен плоча је премештена на камени споменик близу места где је првобитно постављена. У истом селу школа и мостић носе име Џорџа Лоренса Прајса.

ФОТО: ГРОК вештачка интелигенција твитер

 

Друге “последње” жртве

Иако прича звучи лепо, истина је заправо да је немогуће тачно одредити ко и где је постао “последња жртва Првог светског рата”. Осим Прајса, још неколико особа је “у оптицају”, а осим њега најчешће се помиње име Хенрија Гунтера, америчког војника немачког порекла који је погинуо у Француској, на самој граници са Белгијом.

Кажу да га је немачки куршум погодио у 10.59, само минут пре ступања примирја на снагу, па Американци воле да истакну како је ипак он последња жртва овог рата. Због ширине фронта, ратног стања, отежаног записивања тачног времена нечије смрти, као и чињенице да су вести у то време дуго путовале, и једну и другу причу данас је тешко проверити.

Међу савезницима на Западном фронту тог 11. новембра било је званично 2.738 погинулих. 

(Курир.рс)

БОНУС ВИДЕО: