Од како је напустио функцију 2001. године, Клинтон суочио се са неколико здравствених проблема.

Године 2004. је прошао кроз операцију четвороструког бајпаса у болници Неw Yорк-Пресбyтериан, а вратио се у исту болницу 2010. године на још један кардиолошки захват, током којег су му уграђена два стента у коронарну артерију.

Као одговор на то, Клинтон је прешао на претежно веганску исхрану, што му је помогло да смрша и побољша своје здравље, пише Њузвик.

Године 2021, хоспитализован је шест дана у Калифорнији због сепсе, инфекције која се проширила у његов крвоток.

Подсетимо, Клинтон је био четрдесет други председник Сједињених Америчких Држава 1992. и поново 1996. као кандидат Демократске странке. Први је амерички председник који је рођен након Другог светског рата. Претходно је био гувернер Арканзаса.

Фото: Профимедиа

 

Када је постао председник имао је 46 година, што га чини, након Т. Рузвелта и Џона Ф. Кенедија, најмлађим америчким председником. Као члан Демократске странке и дугогодишњи гувернер Арканзаса Бил Клинтон је након 12 година републиканске администрације постао председник Сједињених Држава. Након преузимања власти обећао је да ће променити политику сопствене странке.

Удео у његовој победи имао је програм опоравка националне економије која је посрнула за време док је Џорџ Х. В. Буш био председник Сједињених Држава. Током Клинтоновог председништва дошло је до Рата на Космету и НАТО бомбардовања Југославије.

Његова супруга, Хилари Клинтон, била је државна секретарка САД под председником Бараком Обамом од 2009. до 2013. године, а била је и демократски сенатор из Њујорка од 2001. до 2009. године. Хилари Клинтон је постала кандидат Демократске странке на председничким изборима 2016. године, уписавши се у историју као прва жена која је освојила председничку номинацију једне од великих политичких странака у САД. Освојила је већину гласова, али је изгубила електорски колеџ и председничке изборе од Доналда Трампа.

Фото: ЕПА

 

Ове јесени, Бил Клинтон је био активан у кампањи за демократску председничку кандидаткињу, актуелну потпредседницу САД Камалу Харис. Такође је имао заузет путовањима након објављивања своје нове књиге "Citizen: My Life After the White House".

Заменик шефа кабинета бившег америчког председника Ахел Урења је објавио на платформи X у понедељак увече да је Клинтон примљен у болницу ради тестирања и посматрања након што је добио грозницу.

- Он је у добром расположењу и дубоко захвалан на одличној нези коју прима - рекао је Урења.

Урења је за Си-Ен-Ен рекао да се бивши председник нада да ће бити отпуштен из болнице и куће до Божића.

Џонатан Рејнер, професор медицине и хируршки интервентни кардиолог у Медицинском центру Џорџтаун, изјавио је за Си-Ен-Ен:

- Имам осећај да бивши председник вероватно нема само повишену температуру, већ и друге симптоме који изазивају забринутост за озбиљнију инфекцију. Симптоми попут убрзаног рада срца, кратког даха, дрхтавице и грознице, конфузије или летаргије. Ово су неки од симптома, заједно с температуром, који би могли указивати на сепсу.

Кључна ствар код сепсе је да може напредовати веома брзо. Ако лекари имају било какву сумњу, важно је што пре довести пацијента у болницу, јер може доћи до смрти за мање од 12 сати - рекао је Рејнер.

Урења је изјавио за Си-Ен-Ен да бивши председник планира да буде отпуштен из болнице и код куће до Божића.

БОНУС ВИДЕО: