Свети Оци нас уче да Света тајна причешћа није само чин, већ најдубљи сусрет са Богом.

Ко су они који не могу да приступе путиру и зашто би верници требало чешће да се сједињују са Телом и Крвљу Христовом?

Божићни пост многи верници доживљавају као период духовне припреме за причешће на Божићној литургији. Није мали број оних који Свету тајну причешћа примају само на празник Христовог Рођења, евентуално још и на Васкрс. На тај начин се оглушују о речи духовних ауторитета, који нас подсећају да би требало чешће да се причешћујемо.

Фото: Профимедиа

 

 

- Никада пост ни исповест не условљавају Свето причешће, нити Свето причешће зависи од поста и исповести - рекао је у једној од својих беседа патријарх Порфирије још док је био митрополит, а потом је очински објаснио:

- У православном предању, пост је одувек био установљен у складу са црквеним прописима – као прилика да се подвизавамо и духовно узрастамо кроз одрицање од страсти и греха, али и кроз задобијање врлина, с љубављу као крајњим циљем. С друге стране, исповест је увек постојала као Света тајна покајања. Међутим, покајање се не може програмирати, јер није могуће вештачки и механички изазвати у човеку осећање радосне туге због сопствених падова.

Дакле, сви верни би требало чешће да приступају путиру и да се сједињују са Телом и Крвљу Христовом. Али, коме није дозвољено причешће?

На ово питање, Свети Оци су дали објашњења која су сведена у пет основних група људи:

1. Оглашени

Они који још нису крштени. На литургији и данас чујемо речи: „Оглашени, изађите!“ Оглашени могу присуствовати литургији, али само до одређеног дела.

2. Они који су отпали од чистог живота

У овој групи су блудници, убице, зеленаши, варалице, кавгаџије, гордељивци, завидници и злопамтила. Они, према речима Светих Отаца, често ни не осећају да су удаљени од Бога и да су у потреби за покајањем.

3. Безбожни и хулници

Они који презиру Свету тајну причешћа и исмевају је, духовно су мртви и недостојни овог узвишеног дара.

4. Покајници под епитимијом

Они који су престали да греше и исповедили су своје грехе, али им је, ради духовног исцељења, одређена епитимија, тј. привремена забрана причешћа.

5. Они који се нису потпуно посветили Богу

У петој, последњој групи су они који нису спремни да посвете свој живот Богу и да живе чистим, беспрекорним хришћанским животом.

Припадници ових пет група, према тумачењу Светих Отаца, нису достојни причешћа. Међутим, сви остали, на позив свештеника: „Са страхом Божијим, вером и љубављу приступите“, требало би да приђу са скрушеношћу и радосно приме Свету тајну причешћа, јер је она извор духовне снаге, очишћења и јединства са Господом.

(Религија)

БОНУС ВИДЕО: