За фину гремолату, додатак јелима који италијани обожавају, довољна су само три састојка која ће нагласити укусе меса, али и рибе или поврћа…
Гремолата је италијански класик који се прави од само неколико састојака и додаје бројним јелима како би истакао медитеранске укусе и ароме.
Основни рецепт укључује ситно исецкани бели лук и першун као и нарендану лимунову корицу, а кувари потом додају и остале састојке према инспирацији.
Једно од типичних јела у којима можете пронаћи гремолату је оссобуццо алла миланесе – у буквалном преводу „кост с рупом“, која се послужује уз милански рижото.
Ради се о телећој коленици. Гремолата се додаје као завршни додатак како би се добила освежавајућа, али и ароматична нота јер након дуге термичке обраде оссобуццо нема свежих зачинских мириса.
Прочитајте још
Гремолата је зато идеалан зачин за јела која се дуго кувају или пеку, попут гулаша, сосова и супа– али и печеној риби или месу. Одлична је у комбинацији с печеним јајима или прженим поврћем, као и додатак тосту с авокадом.
Италијани је додају и у салате, тестенине или кромпира – а пружа и сјајан укус прилозима као што су палента, пиринач или тестенина.
Гремолату можете припремити и помешати с маслиновим уљем како бисте је лакше додали јелима, а одложите ли је у стаклену теглу и издржаће око недељу дана.
Куварица Најџела Лосон у гремолату воли да дода црне или зелене исецкане маслине, као и љуту папричицу. Затим додаје и маслиново уље па је послужује уз моцарелу и тост.
Састојци:
- 1 свежањ першуна
- 2 чешња белог лука
- 1 лимун
- со, бибер
Припрема:
Што ситније исецкајте першун и бели лук па нарендајте лимунову корицу. Промешајте, посолите и побиберитете према жељи додајте коју кап лимуновог сока.
Савет: Према жељи можете додати и пола шољице маслиновог уља, као и прстохват чилија.
(Србија данас)