- Загађење пластичним отпадом представља изазов који има све више утицаја на здравље данашњих и будућих генерација. Паковања хране су главни извор загађења микропластиком и нанопластиком. Студија Групе за мутагенезу Одељење за генетику и микробиологију УАБ успешно је испитала микропластику и нанопластику из неколико типова комерцијално доступних кесица чаја. Они су открили да када се кесице чаја убаце у врелу воду, велике количине наночестица се отпушта у шољу чаја – наводи се у саопштењу УАБ.
Кесице које су испитивали направљене су од полимера најлона-6, полипропилена и целулозе. Студија показује да када се спрема чај, полипропилен отпушта отприлике 135 милиона честица по милилитру, са просечном величином од 244 нанометара, док најлон-6 отпушта 8,18 милиона честица по милилитру, са просечном величином од 138,4 нанометра.
- Успели смо да на иновативан начин карактеришемо ове загађиваче са најмодернијим техникама, што је веома важан алат за истраживања о утицају ових загађивача на људско здравље – рекла је Алба Гарсија, истраживачица УАБ.
Како преноси Дејли мејл, неке од ових микрочестица и наночестица могу да уђу и у језгро ћелија, где се чува генетски материјал.
Научници су последњих година открили да је микропластика ушла у наша тела и да је има и у тестисима и мозговима. Такође, недавно истраживање показало је да је у комбинацији са ПФАС (перфлуороалкил и полифлуороалкил супстанци) или „вечним хемикалијама“, а са којима је често у води и другим пићима, још токсичнија и погубнија.
Прочитајте још
(Телеграф.рс)
БОНУС ВИДЕО: