Иако није успео да осигура 50 посто гласова, колико је потребно да би избегао други круг и суочавање са Драганом Приморцем, Милановић је убедљиво победио кандидата ХДЗ-а у првом кругуи у други круг улази као апсолутни фаворит.

Ко је Зоран Милановић?

Рођен је 30. октобра 1966. у Загребу, где је завршио основну и средњу школу.

Дипломирао је на Правном факултету у Загребу 1990, а исте године као одличан студент добио је Ректорову награду.

Магистрирао је право Европске уније на Фламанском универзитету у Бриселу 1998. Од 1993. почео је да ради у Министарству спољних послова Хрватске. Био је учесник мировне мисије ОЕСС-а у Азербејџану 1994, а од 1996. до 1999. као саветник учествује у хрватској мисији при ЕУ и НАТО у Бриселу.

Године 2007. изабран је за председника СДП, где је наследио Ивицу Рачана, а 2008. године постао је посланик у Хрватском сабору.

Фото: Профимедиа

 

Победио је на парламентарним изборима 2011. и постао председник хрватске владе, а током његовог мандата Хрватска је 2013. постала чланица Европске уније

Године 2015. отишао је са места премијера, а наредне године и са функције председника СДП-а и посветио се приватном консултантском послу.

Након повратка у политику 2019. кандидовао се и победио на председничким изборима, а 2020. постаје пети председник Хрватске.

Од 1994. је у браку са Сањом Мусић Милановић са којом има два сина.

Фото: Профимедиа

 

О Србима и Србији

Милановића је обележила и контроверзна изјава о Србима и Србији.

- Србија није никаква дипломатска сила, док су Срби мали народ, шака јада - рекао је својевремено Милановић на састанку са хрватским ратним ветеранима, који су од њега захтевали смиривање тензија у односима са Србијом.

Милановић о Косову и Метохији

Пре готово две године, одјекнула је изјава Милановића о јужној српској покрајини.

- Анектирали смо Косово. Ми и међународна заједница. Узето је од Србије. Ко је то направио него ми? Јесмо признали Косово? Није анексија, него отимање. Како се то зове? Екстракција. Није шија, него врат. Ово није довођење у питања Косова, него целог концепта - казао је Милановић тада.

Фото: АТА имагес

 

О Додику

Милановић је својевремено говорио и о председнику Републике Српске, Милораду Додику.

Он је истакао да то што Додик говори желе сви Срби у Републици Српској и да је то стварност.

- Ово што Додик прича, с њим се не слажем, рекао сам му да се смири. Али то мисле сви Срби -  рекао је Милановић говорећи о Додиковим претњама отцепљењем.

Фото: Профимедиа

 

Рекао је да то што Додик каже треба свакога да забрине.

- Тако мисли скоро сваки Србин у Републици Српској. То је стварност. Они то желе као што су Хрвати то желели 1991. године. Нама то не одговара. Али то је стварност. То је реалан живот - рекао је Милановић.

БОНУС ВИДЕО: