Од сутра просветарима стиже повишица од 11 процената.
У новој години биће повећана минимална цена рада за17,3 одсто, са 271 на 308 динара по радном сату, без пореза и доприноса.
Висина минималца зависиће од броја радних дана односно радних сати у одређеном месецу и износиће око 53.592 динара или 457 евра.
Изменама закона о доприносима за обавезно социјално осигурање неопорезиви део зарада је повећан са 25.000 динара на 28.423 динара, чиме се зараде растерећују а циљ ове измене јесте да се стимулише ново запошљавање радника.
Најнижа месечна основица на коју ће се обрачунавати и плаћати доприноси за обавезно социјално осигурање износиће 45.950 динара, а највиша 656.425 динара.
Прочитајте још
Пензије су већ повећане од краја 2024. године. Од пензије за децембар ове године свим пензионерима и корисницима осталих права из пензијског и инвалидског осигурања (ПИО), примања су увећана за 10,9 одсто, а тако усклађени износи пензија и новчаних накнада биће исплаћени у јануару 2025. Након усклађивања, просечна пензија за децембар 2024. износи око 50.700 динара.
У складу са Законом о пензијском и инвалидском осигурању (ПИО), од 1. јануара 2025. године важиће нови услови за одлазак у пензију, па ће жене у старосну пензију у следећој години моћи да иду са навршене 63 године и 10 месеци живота и најмање 15 година стажа осигурања.
Услови за мушкарце су остали непромењени, што значи да ће они као и до сада у старосну пензију моћи да иду са навршених 65 година живота и најмање 15 година стажа.
Услови за остваривање права на старосну пензију за жене ће се померати за по два месеца све до 2032. године, када ће бити изједначени са условима прописаним за мушкарце, тј. 65 година живота уз минималних 15 година стажа осигурања.
До ове године било је померања услова и за превремену старосну пензију, који су у 2024. години изједначени за оба пола, па тако од 1. јануара ове године и жене и мушкарци у превремену старосну пензију могу да оду када напуне 60 година живота и 40 година стажа.
Услов за остваривање права на старосну пензију који важи и за жене и за мушкарце, за који године живота нису важне, јесте 45 година стажа осигурања.
У 2025. биће ограничене каматне стопе на стамбене као и готовинске и потрошачке кредите.
Поред ограничења каматних стопа код стамбених кредита, прописано је и ограничење каматних стопа за готовинске и потрошачке кредите тако да номинална каматна стопа код тих кредита одобрених у динарима не може бити већа од 14,75 одсто, а ефективна стопа која укључује све трошкове не може бити већа од 15,75 одсто.
Код кредитних картица и дозвољеног прекорачења, НБС је навела и да постоји ограничење ефективне стопе од 17,75 одсто, односно 19,75 одсто, што је у случају дозвољеног прекорачења значи за све кориснике овог производа одмах смањење стопе за једну трећину.
Из Народне банке су појаснили да се доношењем ове одлуке обезбеђује примена ограничења каматних стопа која су предвиђена Предлогом закона о заштити корисника финансијских услуга, да је одлука привременог карактера и да ће важити до усвајања овог законског предлога а најкасније до краја 2025. године.
Од 1. јануара почеће да се примењује и Уредба о усклађивању номенклатуре царинске тарифе за 2025. годину коју је усвојила Влада Србије а њоме је усклађена номенклатура царинске тарифе са комбинованом номенклатуром Европске уније за наредну годину, која ће се примењивати на сврставање производа у царинској тарифи.
Уредба обухвата и стопе, односно износе царине утврђене царинском тарифом која чини саставни део Закона о царинској тарифи, као и стопе царине које се примењују у складу са закљученим споразумима о слободној трговини, примењене на усклађену номенклатуру.
У њој су наведена основна правила за примењивање царинске тарифе, као и преглед ознака, симбола и скраћеница.
Сходно изменама Закона о акцизама, примењиваће се нови износ рефакција на гориво превозницима и он ће се повећати са 15,19 динара по литру дизел горива на 34,56 динара, што је повећање од 19,37 динара по литру.
Нови износ повраћаја акциза примењиваће се од 1. јула, а очекује се да ће ова мера побољшати економски положај свих који се баве превозом терета и путника у друмском саобраћају, посебно у делу који се односи на домаћи друмски превоз.
Такође, 1. јануара 2025. на снагу ступају измене Правилника о обрасцима пореских пријава за утврђивање пореза на имовину, које утичу на начин подношења пореских пријава, обраду података, као и на методологију утврђивања пореске основице.
Нова правила прате измене Закона о пореском поступку и пореској администрацији и имају за циљ већу прецизност, транспарентност и усклађеност са актуелним прописима.
Њима је, између осталог дефинисано, како се израчунава површина земљишта под објектима која се узима у обзир за пореско ослобођење, а детаљно описани прорачун укључује и правила за објекте са више сувласника или за различите делове објеката.
У случају измене корисне површине у току године, подаци за површину која подлеже ослобођењу се не уносе.
Једна од новина се односи на ситуацију када локална самоуправа не објави просечне цене непокретности у прописаном року и за ту ситуацију нови правилник прописује употребу вредности непокретности утврђених према другим расположивим критеријумима.
То обезбеђује правовремено утврђивање пореске основице, чак и ако недостају подаци о ценама.
Прецизирано је и како се утврђује вредност непокретности у случајевима када није објављена просечна цена квадратног метра у одређеној зони и правилник сада користи појам "одговарајућа непокретност у најопремљенијој зони", чиме се додатно прецизира начин обрачуна пореске основице за обвезнике који не воде пословне књиге.
Када је реч о евидентирају настанка пореске обавезе због повећања корисне површине у току године, прописано је да се у таквим случајевима обавезно уноси датум који одговара тренутку када је настала промена.