На конференцији за штампу о стању повређених у масакру на Цетињу говорили су др Перица Мараш, начелник васкуларне хирургије и главни дежурни хирург који је био синоћ др Ђорђе Крнивић, медицински директор и др Наталија Трнић директорка Клинике за анестезију и реаниматологију Клиничког центра Црне Горе.
- Код четвртог пацијента је стање изузетно критично, код њега је дошло до повреда главе, јер су хирурзи до раних јутарњих сати оперисали заједно са осталим хируршким екипама. Оно што бих овог тренутка хтео да нагласим, да као и пуно пута до сада, нажалост, кад се овакве ствари десе, наше колеге су саме дошле да се јаве да помогну. Овде је учествовао један јако велики број људи у лечењу, било је 11 хирурга, 12 инструментара, 5 анестезиолога и комплетна екипа Ургентног центра је јако ефикасно и професионално одрадила свој посао, тако да могу да вам кажем да смо јутрос задовољни са оним што смо све урадили. Што се тиче повреда које су настале код пацијената, оне су јако опасне, животно угрожавајуће и у наредном периоду се могу десити компликације, тако да у овом тренутку не бих давао прогнозу да су сви пацијенти апсолутно збринути, односно да ће бити без последица. Што се тиче ова три пацијента, гајимо наду и оптимистично смо да ће све бити у реду, али опет наглашавам да су и даље животно угрожени - саопштено је на конференцији КЦ Црне Горе.

Фото: Профимедиа, Новости
Трчали из сале у салу
Према речима др Перице Мараша, а који је учествовао у збрињавању свих тих пацијената, јуче око пет поподне добили дојаву да са Цетиња у Ургентни центар долази неколико повређених пацијената.
- Дошло је четири пацијента скоро у исто време. Имали су веома тешке повреде. Пола њих је директно ишло у операциону салу. Прво смо пацијенте збринули у операцију у сали број 1, ја и дежурни хирург др Јанко Жујовић, са комплетно анестезиолошком екипом. Први пацијент је имао повреде абдомена, имао веома тешку повреду једног органа који се зове 12-палачно црево на два места, ви то кад видите у првом тренутку то су заиста смртоносне повреде. То је орган који када се повреди веома се тешко збрињава и компликације су могуће у постооперативном току. Код истог пацијента је био повређени леви бубрег и тај бубрег је од стране уролога др Марка Љубанића збринут и пацијент је отишао у јединицу интензивног лечења. Паралелно са тим пацијентом пола сата током интервенције смо морали прећи и одмах у следећу салу, то је сала број 4, буквално се то толико брзо дешавало да смо практично прелазили из сале у салу, то сам ретко када доживео у хирургији, ја колико радим овај посао то никад нисам доживео - рекао је др Мараш.
У сали број два је такође био пацијент са тешким, комбинованим повредама, нанесеним пројектилима.
Прочитајте још
- Ради се о повредама танких црева, о повредама слезине које су произвеле изузетно тешко и велико крварење. Тај пацијент је био у доста нестабилном стању, међутим након 40 минута, отприлике сат времена, постао је хемодинамички јако стабилан, тако да смо и њега завршили у рекордном року и пацијент је премештен у јединицу интензивног лијечења. Након тога прелазимо у салу број 5, то је тзв. неурохируршка сала где имамо повреде танких црева, повреде дебелог црева, јако тешко крварење у пределу мале карлице, све је то збринуто у веома брзом и рекордном року. Међутим, код тог пацијента смо имали и назнаку да се ради о тешкој неурохируршкој повреди, то је повреда главе и мозга. Након те наше интервенције, тог пацијента су преузели неурохирурзи који су радили до раних јутарњих сати - рекли су лекари на конференцији.

Фото: С. Ђокић
Тешке и смртоносне повреде
Све повреде које су нанете са пројектилима у пределу абдомена се сматрају тешким и смртоносним повредама.
- Надамо се да ће сва четири пацијента проћи добро. Ми то заиста желимо. Заиста желимо због јавности у Црној Гори и пре свега због њихових породица. Захвалио бих се на помоћи свих наших колега који су, буквално када су чули у чему се ради, дошли без и једног нашег позива. Они су буквално у пола сата били сви у операционом блоку. Од доктора Бајића, доктора Станешића, доктора Вулића, доктора Кавача, доктора Вукчевића, анестезолошкиње, докторке Љубице Радуновић, све су то људи који су били у својим кућама и чим су добили информацију у чему се ради, дошли у наш операциони блок и помогли на најбоље могуће начине - рекао је др Мараш.
Како је саопштила др анестезиолог др Љубица Радуновић, сва четири пацијента тренутно су хемодинамички стабилна.
- Један пацијент је екстубиран, свестан је, комуникативан, хемодинамски је стабилан. Два пацијента такође у току дана очекујемо да екстубирамо. Они већ показују знаке да су свесни, док је четврти пацијент најтеже повређен, то је пацијент са повредама грудног коша, стомака и централног нервног система, он је седиран на механичкој вентилацији и стабилан - рекла је ова докторка.

Фото: Профимедиа
Психолошка помоћ стиже из Србије
У овом тренутку ради се на психолошкој помоћи за све грађане погођене овим незапамћеним масакром.
- Клиника за психијатрију, омогућити ће психијатријску и психолошку подршку, пре свега породицама преминулих и повређених, али и свим грађанима којима је потребна да се јаве психијатру или психологу. То ће бити омогућено без упутства, дакле без најаве и заказивања. Наш тим психијатара и психолога ће ставити на располагање. Уједно, у сарадњи са Министарством здравља, која је такође промптно реаговала поводом ове ситуације, направиће се конекција са експертским тимом психолога из Републике Србије, који су, нажалост, због сличних ситуација прошле године када се десио масакр у Рибникару, имали искуства у раду са категоријом породица и пријатеља унесрећених, односно преминулих и повређених, тако да ћемо и са те стране имати подршку експертског тима психолога - речено је на конференцији за медије Клиничког центра Црне Горе.
(Блиц.рс)
БОНУС ВИДЕО: