Осим тога, у овом периоду када малишани не иду у школу, а многи ни у вртиће, време спавања не само да се помери, већ се у неком тренутку просто избрише, у смислу да малишани више немају одређено време када одлазе у кревет – једно вече у осам, друго у десет, па опет у осам, па у девет...

Фото: Профимедиа

 

Међутим, стручњаци упозоравају да за децу никако није добро да немају одређено време када одлазе на спавање. Студија спроведена у Великој Британији која је анализирала навике 10.000 малишана старих од три до седам година, утврдила је да деца која немају одређено време за одлазак на спавање имају више потешкоћа у понашању, него они који имају одређену рутину спавања.

Ова студија објављена у Журналу за педијатрију је показала и да, према речима родитеља, око 20 одсто трогодишњака нема утврђено време одласка на спавање.

Тим британских научника је утврдио и да су деца која немају утврђено време одласка на спавање мање срећна, безобзирна су према другима и чешће се свађају, преноси еверyмум.IE.

Такође, ови високи поени везани за осећај мање среће, безобзирности и свађа, нису дошли само од родитеља, већ и од наставника школске деце, који су понашање ових малишана оценили као проблематичније.

Судећи према речима водеће ауторке студије Ивон Кели, одлазак малишана на спавање једно вече у осам, друго у десет, код њих изазива неку врсту "друштвеног џет-лега".

"Без да уопште уђу у авион, дечји телесни систем пролази кроз различите зоне, а циркадијални ритам и хормонски системи су тиме погођени", рекла је ауторка у разговору за Тхе Цонверсатион.

Она је објаснила и да су она и њен тим утврдили да ови негативни ефекти на понашање могу да се исправе. У складу са том тврдњом, када су ови мали учесници студије са нередовног одласка на спавање прешли на одређено време одласка у кревет, примећена је значајна промена у њиховом понашању.

"То показује да никада није касно да помогнемо деци да се врате на прави пут и да мале промене могу да направе велику разлику", додала је Кели.

Оно што је још важно поменути је то да нередовни одласци на спавање утичу и на физичко здравље деце, те да их излажу већем ризику од гојазности и ниског самопоштовања.