Nakon što su splitski tužitelji s Vjerom Andrijić, gospođom iz Splita koja je navršila 101 godinu života, obavili razgovor o okolnostima stradanja 12 franjevaca iz manastira u Širokom Brijegu koji su partizani zauzeli u februaru 1945. godine, sada će je na zahtev tužitelja ispitati i sudija istrage, piše Jutarnji list.

Naime, državno tužilaštvo u Splitu zatražilo je od Županijskog suda provođenje posebne dokazne radnje, odnosno ispitivanje dvoje svedoka koji bi mogli da imaju informacije o likvidaciji franjevaca u Širokom Brijegu.

Dalmatinski portal piše da se radi o 101-godišnjoj partizanskoj bolničarki Vjeri Andrijić, gošći inauguracije hrvatskog predsednika Zorana Milanovića, te 50-godišnjem muškarcu koji ima posredna saznanja od preminulog člana porodice. 

Andrijić je 28. februara ispitana u Državnom tužilaštvu, a pozvali su je na razgovor nakon što je u emisiji Vide TV govorila o partizanskom zauzimanju Širokog Brijega. 

- Borba je bila, nismo imali borbu ni sa čim, nego s crkvom i dokle god crkva nije pala, dok sveštenici nisu prestali da pucaju iz crkve Široki Brijeg nije pao... bila je noć. To sam ja videla svojim očima - ispričala je Andrijić u emisiji i dodala:

- Upali su naši u crkvu, to su bili sveštenici koji su imali mitraljez sa zvonika, zadnje koje je, to je bilo sa zvonika. Mi smo zarobili pet-šest sveštenika, koliko je bilo, bili su svi, hvala Bogu, u mantijama. Imali su krsta i mitraljez u ruci - dodala je.

Ako sudija istrage ispita Andrijić, to bi se moglo koristiti u kaznenom postupku kao punopravni dokaz. Dalmatinski portal navodi kako postoji mogućnost da se Andrijić ispita kod kuće s obzirom na poodmaklu starost i zdravstveno stanje. 

Splitsko Županijsko državno tužilaštvo nedavno je saopštilo da još od 2005. sprovodi istražne radnje i izvide "u odnosu na događaj iz Drugog svetskog rata na području Širokog Brijega", gde je nakon ulaska partizana 1945. ubijena grupa sveštenika franjevaca.

 

 

Inače, Vera je bila pripadnica 11. dalmatinske brigade i poslednja preživela partizanka sa Sutjeske i Neretve. 

- Izašla sam živa i zdrava – od Crne Gore, Sutjeske, Zelengore, Bosne... Nije bilo lako, ali takvog morala u toj našoj vojsci je bilo... Goloruki smo bili, ali i ranjeni su išli nazad u borbu - sa ponosom se Vjera prisetila detalja iz svog života. 

Rođena je marta 1924. godine u Radunici, gde je provela jedan deo detinjstva, da bi se potom porodica preselila u Zentu. 

- Bile smo nas tri sestre, a u kući nas je bilo 11 dok se stričevi nisu oženili. Živeli smo u lepoj i velikoj, ali konzervativnoj i teškoj porodici. Nije bilo kao što je danas. Morao si se potčini starijima, najstariji je uvek bio poštovan, a deca su bila pozadi. Nije bilo prohteva, živeli smo od onoga što nam je zemlja dala - rekla je Vjera za Dalmacija Danas.

Foto: Jutjub printskrin/VIDA

 

Prisećajući se ratnih dana, ona je ispričala da je sa 18 godina odlučila da ode u partizane, a na ostrvu Vis upoznala je ljubav svog života.

- Kada sam imao 18 godina, odlučio sam da se pridružim pokretu. Milka Planinc je bila sa mnom u školi, ona je bila inicijator. Pošto sam četiri godine provela u partizanima, našli smo se na Visu. Nakon pada Italije, otišli ​​smo sa našom jedinicom na Vis. Fudbalski klub Hajduk je formiran na Visu, imao je svoj kompletan tim. Dobili su smeštaj, svi igrači Hajduka koji su bili u gostima su pozvani da dođu - pričala je tada Vjera.

- Igrači su igrali utakmice sa Englezima, prisećala se Vjera, a iz Splita su doneli svu potrebnu opremu - dresove, kopačke, balone. Imali su i svoje maserke, a kada su krenuli u Bari, sa sobom su poveli i Vjerinu koleginicu iz zdravstvene službe.

- Zatim smo došli u oslobođeni Split. Ali to je bilo samo deset dana jer je Split ponovo pao u ruke neprijatelja, pa smo se vratili na Vis. Kasnije smo išli dalje, put Istre, tamo je usledilo oslobođenje - dodala je. 

Udala se, kako kaže, ljubavlju svog života, partizanom sa Korčule, sa kojim je dobila dvoje dece. Danas živi u Splitu, muž joj je umro krajem devedesetih. Pored dvoje dece, radost joj donose troje unuka i petoro praunuka.

Vjera, ipak, nije jedina koja je doživela duboku starost, ali je jeste rekorderka. Naime, majka joj je živela 94 godine, a sestra Sonja je doživela 97. Druga sestra Mira još uvek je živa i ima četiri godine manje od nje. 

- Vid me služi, šijem bez naočara, glava mi je još uvek normalna - rekla je u prilogu za Hrvatsku radio-televiziju.

 

Inače, prošle godine, povodom njenog stotog rođendana, primio ju je gradonačelnik Splita Ivica Puljak koji joj je uručio buket cveća i knjigu Miljenka Smoje. Vjera, koja je došla u pratnji članova porodice i poznatog fotografa Feđe Klarića, istakla je tada da "nije bilo lako doći do stote godine".

- Ali evo me. Samo su me noge malo izdale. Prošla sam kroz mnogo toga u životu - i lepog i ružnog - priznala je, dodajući da je "možda bilo najteže u partizanima".

- Bila je to teška, ali slavna borba. Od svega u životu najviše sam ponosna na svoju porodicu, ćerku, unuke i praunuke - kazala je ona, a preneo zadarski.hr.

 

BONUS VIDEO: