Iako bolest slinavke i šapa ne ugrožava ljude, bolest pogađa stoku kao što su goveda i drugi kopitari kao što su svinje, ovce i koze. Simptomi kod zaraženih životinja uključuju: Groznicu i pojavu plikova u ustima, prenosi Večernji.

Austrijske zdravstvene vlasti uvele su rigorozne mere na preostalim otvorenim prelazima za Mađarsku i Slovačku. Vozila su dužna da prođu preko prostirki za dezinfekciju kako bi se sprečilo prenošenje virusa, a ista pravila važe i za pešake koji prelaze granicu. Policija takođe pretražuje vozila na granici zbog mesnih proizvoda.

Foto: Profimedia

 

Slovačka uvela vanredno stanje, Austrija zatvorila granicu

Austrijske vlasti naglašavaju da su u ovom trenutku svi policijski kapaciteti fokusirani na graničnu kontrolu tokom krizne situacije, napominjući da su granične jedinice u visokoj pripravnosti i da se pripremaju planovi za hitnu akciju u slučaju izbijanja bolesti na farmi u Austriji.

Ministarstvo poljoprivrede Srbije apelovalo je nedavno na sve stočare, veterinare i druge aktere u sektoru stočarstva da preduzmu sve neophodne mere kako bi sprečili potencijalni unos bolesti slinavke i šapa u Srbiju i budu maksimalno odgovorni.

Kakva je situacija u Srbiji?

O tome da li evropska borba sa slinavkom i šapom ima uticaja na Srbiju, pitali smo Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

- Što se tiče Republike Srbije, ne postoji nijedna sumnja, niti potvrđen slučaj ove bolesti na našoj teritoriji. Poslednji slučaj slinavke i šapa u Srbiji zabeležen je 1996. godine na teritoriji Kosova i Metohije - rekli su u odgovoru za "Blic Biznis" iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede

Kako navode, Uprava za veterinu aktivno prati situaciju u drugim zemljama i preduzima preventivne mere kako bi se sprečilo unošenje i širenje bolesti na teritoriji Srbije.

BONUS VIDEO