Rublja je ojačala treći mesec zaredom i ubraja se među najbrže rastuće valute na svetu. Ipak, postavlja se pitanje koliko je taj rast održiv.
Kurs se približava nivou koji bi mogao postati nezgodan za ruski budžet i izvoznike. U isto vreme, pozitivni faktori koji su podržavali rublju od početka godine počinju da slabe.
Dijalog o rešenju rata u Ukrajini i dalje je u ćorsokaku, cene nafte su u padu, a efekat devizne zarade koju izvoznici vraćaju u zemlju polako slabi. Dobrim delom, to je i zbog Donalda Trampa – njegova pobeda na izborima bila je jedan od razloga jačanja rublje.
Foto: Profimedia
Od pobede republikanaca na američkim izborima, na ruskim tržištima vlada umereni optimizam: postoji nada za otopljavanje odnosa sa Zapadom, delimično ukidanje sankcija i prekid "vruće faze" rusko-ukrajinskog rata – ključnog izvora problema za rusku ekonomiju.
Analitičari Centralne banke naveli su upravo ovu promenu raspoloženja investitora kao jedan od uzroka jačanja rublje u februarskom "Pregledu rizika finansijskog tržišta".
Pročitajte još

Foto: Shutterstock
Čak su i zapadni investitori počeli da traže zaobilazna rešenja kako bi zaradili na hartijama od vrednosti povezanim s Rusijom, napisao je Bloomberg krajem februara: zbog sankcija i ruskih ograničenja, tu imovinu kupuju preko berzi u Hongkongu, Budimpešti i Beču.
Međutim, optimizam u vezi sa ruskom imovinom mogao bi biti kratkog daha. Uprkos nadama, pregovori između Rusije i SAD-a i dalje ne daju rezultate. Ako pregovori ne donesu značajan napredak, tada je, prema rečima Olge Kuzmine, šefice istraživanja u investicionoj kompaniji "Renaissance Capital", fer kurs rublje pri trenutnim cenama nafte iznad 100 rubalja za dolar.
Foto: Profimedia
BONUS VIDEO:
TelegrafBiznis